Nowy przystanek Szczecinek Bugno zwiększy dostęp do kolei
Nowy przystanek będzie na linii kolejowej Szczecinek – Kołobrzeg (nr 404) obok wiaduktu drogowego i ulic Koszalińskiej i Bugno.
Dla pasażerów przewidziano peron o odpowiedniej wysokości, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było łatwe. Będzie wiata i ławki oraz oświetlenie. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanek zostanie dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające i wypukła faktura na antypoślizgowej nawierzchni peronu. Przewidziano stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.
– „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to inwestycja w lepszy dostęp do kolei także w województwie zachodniopomorskim. Dzięki poprawie dostępu do pociągów oraz warunków obsługi na peronach pasażerowie chętniej wybiorą kolej w codziennych podróżach do pracy lub szkoły. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
– Budowa nowego przystanku w Szczecinku dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” będzie szczególnie korzystna dla podróżujących w kierunku Kołobrzegu, Koszalina i Piły. Efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i projektów unijnych, sprzyja rozwojowi najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego jakim jest kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wykonawcą przystanku Szczecinek Bugno będzie spółka z Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - ZRK-DOM Poznań. Prace o wartości blisko 2,5 mln zł będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie robót planowane jest w 2023 roku.
Nowy przystanek Szczecinek Bugno zwiększy dostęp do kolei wraz z dotychczasowymi miejscami: stacja Szczecinek oraz przystanek Szczecinek Chyże.
Program przystankowy w województwie zachodniopomorskim
W województwie zachodniopomorskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 10 lokalizacji: Koszalin Północny (Politechnika), Koszalin Bukowe (Wschodni), Kołobrzeg Wschód (dwa przystanki: Kołobrzeg Amfiteatr na linii 402 i Kołobrzeg Ogrody na linii 404), Kołobrzeg Zachód (Kołobrzeg Radzikowo), Świdwin Zamek, Szczecinek Bugno, Recz Pomorski, Łubowo, Złocieniec i Radziszewo. Na liście rezerwowej ujęto jeden projekt: Szczecinek.
Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, a na liście rezerwowej 129.