Powrót

Świętokrzyskie: nowe przystanki ułatwiły dostęp do sprawnej komunikacji

Podchojny, fot. Piotr Hamarnik (1)

W Podchojnach (linia kolejowa Kielce Główne – Kraków Główny) wybudowaliśmy dwa perony o długości 150 metrów. Przystanek powstał w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego. Mieszkańcy miejscowości sąsiadującej z Jędrzejowem zyskali szybki i wygodny dojazd pociągiem do Kielc i Krakowa. Na peronach są wiaty, ławki, spoczniki i tablice informacyjne. Po zmroku przystanek kolejowy oświetlają latarnie pracujące w technologii LED. Obok peronów zaplanowane są miejsca do bezpiecznego parkowania samochodów i rowerów, co ułatwi przesiadki. Z przystanku Podchojny dojazd do Jędrzejowa zajmuje tylko 3 minuty, a do stolicy regionu pociągi docierają w nieco ponad pół godziny.

Z kolei w kwadrans pociągi dojeżdżają z Kielc Głównych do nowego przystanku w Piekoszowie (linia kolejowa Kielce Główne – Częstochowa). Perony, zlokalizowane w rejonie ul. Recyklingowej, są dogodniej umiejscowione względem centrów usługowych w mieście oraz obszarów przemysłowych. Dzięki pochylniom, ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze, bez przeszkód korzystać z niego będą mogli wszyscy podróżni. Od 15 grudnia nazwę dotychczasowego przystanku Piekoszów zmieniliśmy na Piekoszów Łaziska.

Nowoczesne perony zyskają również mieszkańcy innych miejscowości w województwie świętokrzyskim. Kończymy modernizację przystanków w Ludyni, Szczukowskich Górkach (linia kolejowa Kielce Główne – Częstochowa) i Brzezinach (linia kolejowa Kielce Główne – Busko-Zdrój). Perony zostały powiększone i podwyższone, dzięki czemu podróżnym łatwiej jest wsiąść do pociągu. W sąsiedztwie wybudowaliśmy nowe chodniki i miejsca parkingowe. Pasażerowie będą mogli korzystać z nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych.

Budowa nowych i modernizacja istniejących peronów w województwie świętokrzyskim to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 214 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 88 mln zł. W regionie podróżni już korzystają z nowoczesnych przystanków wybudowanych w ramach ww. programu m.in.: w Stawianach Pińczowskich, Nidzie, Dębskiej Woli, Grochowiskach, Małogoszczu i Rykoszynie. Na etapie przygotowania projektu jest budowa przystanku w Mnichowie.

Kontakt dla mediów:
Piotr Hamarnik
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 605 352 883