Powrót

Jak zwiększyć możliwości kolei na trasie z Warszawy w kierunku Nasielska?

Pociąg przy peronie na stacji Legionowo, pasażerka z rowerem, fot. Martyn Janduła

Wykonawca dokumentacji przedprojektowej w ramach konsultacji społecznych dla zadania „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)” w ramach projektu pn.: „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów” przeprowadzi od 14 do 17 czerwca cztery wideospotkania z mieszkańcami Białołęki i miejscowości położonych przy linii kolejowej m.in., Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Nasielska, Wieliszewa. Już od 7 czerwca dostępne są materiały informacyjne o przedsięwzięciu.

Tak jak w wideospotkaniach na pierwszym etapie (koniec 2020 r.), każdy będzie mógł zadać pytanie. Wnioski ze spotkań będą zawarte w raporcie i poddane analizie. Ważnym elementem konsultacji będzie ankieta. Konsultacje społeczne – zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, to drugi etap prac, które mają wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji.

W pierwszym etapie konsultacji wykonawca studium zebrał ponad trzy tysiące ankiet. Na podstawie zawartych informacji określono cztery nowe korytarze. Z tymi propozycjami mieszkańcy już mogą się zapoznawać i w ankietach przekazać swoją opinię. Materiały, prezentacje, mapy i ankieta są dostępne od 7 czerwca br. na stronie https://www.databout.pl/konsultacjespoleczne/.

Przyjęta forma konsultacji – wideospotkania, uwzględnia bezpieczeństwo sanitarne, związane z pandemią koronawirusa.

Dlaczego konsultacje?

W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska.

Dokumentacja przedprojektowa określi jak będzie wyglądał rozwój linii kolejowej. Konsultacje społeczne pozwolą na wybranie optymalnego wariantu inwestycji, która poprawi przepustowość sieci kolejowej i warszawskiego węzła kolejowego.

Planowane zakończenie studium wykonalności to III kwartał 2022 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2022 roku.

Najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Nasielskiem i Legionowem, w regionie i na dalszych trasach. Od strony technicznej przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska – pozwoli na lepsze wykorzystanie kolei i zmniejszenie ruchu samochodowego.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239