Zmiana czasu na kolei
Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 26 na 27 października pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się.
Postój, ze względu na zmianę czasu, obejmie 27 pociągów, które tej nocy będą na torach. 17 z nich to składy PKP Intercity, 1 Przewozów Regionalnych, 7 Kolei Mazowieckich oraz 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście.
Przykładowo, skład TLK „Ustronie” relacji Przemyśl – Kołobrzeg zatrzyma się na stacji Inowrocław o godzinie 2:59 starego czasu, a odjedzie w dalszą trasę o 3:00 nowego czasu. Na postój zatrzyma się też m. in. pociąg TLK „Uznam” relacji Warszawa-Świnoujście (postój na stacji Poznań Główny) oraz pociąg IC „Karkonosze” relacji Białystok-Jelenia Góra (postój na stacji Częstochowa).
Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 27 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.
Informacji o kursowaniu pociągów udzielają przewoźnicy kolejowi. Szczegółów można się dowiedzieć np. za pośrednictwem stron internetowych przewoźników, ich profilów na Facebooku, infolinii oraz u konduktorów. Aktualny rozkład jazdy można także sprawdzić na portalpasazera.pl.
Zmiana środkowoeuropejskiego czasu letniego (CLSE) na zimowy czas środkowoeuropejski (CSE) odbywa się w Polsce na podstawie rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021.
Przesunięcie czasu w ostatni weekend października odbywa się co roku w prawie w blisko 70 krajach na całym świecie, m.in. w Nowej Zelandii, Chile, Australii, Kanadzie, USA i Brazylii.