Powrót

Opoczno Południe: dwa nowe parkingi ułatwią przesiadki na kolej

Parking dla samochodów przy stacji Opoczno Południe, pociąg, peron, auta fot. Rafał Wilgusiak PLK (1)

Przystanek kolejowy Opoczno Południe to bardzo ważny punkt na transportowej mapie regionu. Zatrzymują się na nim pociągi regionalne i dalekobieżne, jadące Centralną Magistralą Kolejową do stolicy regionu, Łodzi, stolicy kraju, Warszawy oraz na południe Polski, do Krakowa i Katowic.

Nowoczesne parkingi przy stacjach i przystankach kolejowych są istotne dla poprawy dostępności do pociągu i wygody podróżnych. Mieszkańcy Opoczna mogą łatwiej korzystać z transportu publicznego, co przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego. Dodatkowymi profitami z pozostawienia samochodu na parkingu jest zmniejszenie korków w miastach oraz ochrona środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Zaplanowaliśmy budowę nowych stanowisk postojowych przy stacji Opoczno Południe w miejscach, w których kierowcy obecnie parkują swoje pojazdy. Wykonawca zaprojektuje i wybuduje dwa obiekty: na 100 miejsc parkingowych od strony centrum Opoczna oraz na 60 miejsc od strony miejscowości Świerczyna, Kliny i Grążowice. Przewidziano stojaki dla rowerów. Pomiędzy parkingiem a peronami będą wygodne ciągi komunikacyjne, przygotowane tak, by mogły z nich korzystać osoby o ograniczonej możliwości poruszania się. Całość zostanie oświetlona latarniami działającymi w energooszczędnej technologii LED.

Dzięki takim inwestycjom podróżni mogą łatwo przesiąść się z samochodu na pociąg. Jest to szczególnie korzystne dla osób dojeżdżających do pracy lub szkoły i wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców. Nowoczesne parkingi, wyposażone w monitoring i oświetlenie LED, zwiększają również bezpieczeństwo użytkowników – powiedział Maciej Kaczorek, Członek Zarządu – dyrektor ds. strategii i rozwoju PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Program Przystankowy w województwie łódzkim

Celem Programu Przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W całym kraju Program przewiduje budowę lub modernizację 214 przystanków kolejowych, za ponad 1 mld zł oraz budowę ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach, za 88 mln zł.

W województwie łódzkim Program obejmuje 15 przystanków i 19 parkingów. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Łódź Zarzew, Zgierz Rudunki, Stare Grudze, Głowno Północne, Jedlicze koło Zgierza, Tomaszówek, Ważne Młyny, Nowa Brzeźnica, Dubidze (Pieńki Dubidzkie), Dubidze Kolonia (Strzelce Wielkie), Biała Szlachecka (Biała) oraz zmodernizowanych Zaosie i Żakowice Południowe. W II kwartale br. oddany do użytku zostanie przystanek Wistka.

W trakcie budowy są parkingi przy stacjach i przystankach Łódź Zarzew, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Koluszki, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki, Żakowice, Rokiciny, Chrusty Nowe, Zaosie, Kamieńsk, Ważne Młyny, Wistka, Nowa Brzeźnica, Dubidze Kolonia (Strzelce Wielkie), Biała Szlachecka (Biała), Izabelów. W przygotowaniu są miejsca postojowe w Bednarach i Opocznie Południe.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02