Mieszkańcy i kuracjusze znowu dojadą do Ciechocinka pociągiem

Od ostatnich, regularnych połączeń kolejowych do Ciechocinka linią nr 245 z Aleksandrowa Kujawskiego minęło już 14 lat. Dzięki porozumieniu zawartemu przez PLK S.A. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Miastem Ciechocinek, turyści i kuracjusze znowu będą mogli dojechać do popularnego uzdrowiska pociągiem. Mieszkańcy zyskają dostęp do kolei w codziennych podróżach do pracy lub szkoły, w kierunku Włocławka oraz Torunia i Bydgoszczy.
– Jeszcze w tym roku znowu będzie można dojechać do Ciechocinka pociągiem. Zapewnienie dostępu do kolei to odpowiedź na oczekiwania nie tylko lokalnych samorządowców, ale przede wszystkim samych mieszkańców. Również kuracjusze, tak licznie przybywający do Ciechocinka, będą odtąd mieć wybór między samochodem, a koleją, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu – powiedział Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.
– Zadanie polegające na powrocie pociągów do Ciechocinka z fazy planów przechodzi do etapu realizacji. To przykład udanej współpracy zarządcy narodowej sieci linii kolejowych z samorządami na szczeblu wojewódzkim i gminnym, z której skorzystają mieszkańcy oraz goście uzdrowiska – powiedział Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Podpisaliśmy umowę z Pomorskim Przedsiębiorstwem Mechaniczno – Torowym Sp. z o.o., które za kwotę 37,8 mln zł netto (46,5 mln zł brutto), ze środków budżetowych PLK S.A., wykona dokumentację projektową i prace remontowe na prawie 7-kilometrowej linii nr 245. Perony w Ciechocinku (peron nr 1), Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim (peron nr 2) zyskają nową nawierzchnię oraz wiaty, gabloty informacyjne, ławki i energooszczędne oświetlenie. Zapewniony zostanie wygodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na szlaku – dla sprawnych i bezpiecznych podróży koleją – wyremontujemy tory, rozjazdy, przepusty, sieć trakcyjną oraz zabudujemy nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h. Podniesiemy poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów dzięki pracom na 8 przejazdach kolejowo – drogowych. W Nowym Ciechocinku, na ważnym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1, zamontujemy na przejeździe nowe sygnalizatory i rogatki, które będą współpracować z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu wspomnianych dróg.
Zakończenie prac planujemy w listopadzie tak, aby wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, pociągi powróciły do Ciechocinka od 14 grudnia br.
W ramach wspomnianego porozumienia, Urząd Marszałkowski zapewni połączenia pasażerskie w ilości minimum 8 par pociągów dziennie przez okres co najmniej 5 lat. Miasto Ciechocinek przeprowadzi niezbędne prace w zakresie infrastruktury miejskiej, które zapewnią wygodny dostęp do kolei.