Zero tolerancji dla przechodzenia przez tory kolejowe w miejscach niedozwolonych
Przebywanie osób nieuprawnionych na obszarach kolejowych jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie nie tylko dla ruchu kolejowego, ale przede wszystkim dla życia i zdrowia ludzi. W zderzeniu z rozpędzonym pociągiem człowiek nie ma żadnych szans, a następstwem nieostrożności jest tragedia poszkodowanych i ich rodzin.
Przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych stanowi również wykroczenie i jest podstawą do nałożenia mandatu. Potrącenie przez pociąg człowieka na torach, szczególnie ze skutkiem śmiertelnym, pociąga za sobą ogromne skutki społeczne i wstrzymuje ruch kolejowy nawet o kilka godzin. Obowiązkowa procedura angażuje policję, prokuraturę, pogotowie ratunkowe, służby kolejowe i wielokrotnie wymaga uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej.
„Każdy system bezpieczeństwa będzie nieskuteczny bez woli współpracy, przestrzegania zasad i wyobraźni ludzi. Pociąg jadący z prędkością 80 km/h hamuje na dystansie ok. 300 m, a człowiek w kontakcie z nim nie ma żadnych szans. Dlatego zapewniamy możliwości bezpiecznego przechodzenia przez tory i równocześnie apelujemy o właściwe zachowanie obok linii kolejowych, przestrzeganie przepisów i rozsądek” – mówi Andrzej Pawłowski członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Inwestycje i rewitalizacje linii kolejowych przynoszą wiele udogodnień dla pasażerów i osób przekraczających tory. Powstają przejścia podziemne dla pieszych, wiadukty lub tunele, wygrodzenia terenu kolejowego, dodatkowe zabezpieczenia przejazdów kolejowych. Jednak nadal obserwuje się liczne nieodpowiedzialne zachowania. Wiele osób ignoruje istniejące zabezpieczenia, np. znaki ostrzegawcze, dewastuje ogrodzenia oddzielające linie kolejowe, tworząc w ten sposób tzw. „dzikie przejścia” lub świadomie przechodzi przez tory mimo zamkniętych rogatek.
W ramach edukacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. organizują konferencje poświęcone zagrożeniom wynikającym z poruszania się po torach miejscach niedozwolonych. Wykorzystane zostaną doświadczenia innych krajów, dostępne dzięki zawarciu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. porozumienia z międzynarodową organizacją Operation Lifesaver, Misją Operation Lifesaver jest edukacja na temat bezpieczeństwa na obszarach kolejowych.
Równocześnie Straż Ochrony Kolei, wykorzystując między innymi dziewięć Mobilnych Centrów Monitoringu, będzie prowadzić działania prewencyjne wobec osób przekraczających tory w miejscach niedozwolonych. Działania te są rozszerzeniem prowadzonej od ośmiu lat kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” www.bezpieczny-przejazd.pl
Tylko w pierwszej połowie 2012 roku, przez potrącenia 147 osób ze skutkiem śmiertelnym i 45 ciężko rannych, doznało opóźnień 3 387 pociągów, łącznie na 86 402 minuty, co przekłada się na opóźnienie średnio 19 pociągów dziennie w wymiarze 25 minut każdy.
Zobacz film "Nielegalne przejścia"
informacje dla mediów:
Robert Kuczyński
dyrektor projektu
ds. media relations
tel. + 48 22 473 30 02
r.kuczynski@plk-sa.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.