Powrót

Warsztaty kolejarzy dla instruktorów nauki jazdy w Koszalinie

Eksperci z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. odwiedzili Koszalin. Podczas warsztatów zorganizowanych dla instruktorów szkół nauki jazdy przekazali wiedzę i doświadczenie na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Szkoleniowcy zaprezentowali najnowsze rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadków i wręczyli uczestnikom dodatkowe materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. PLK sukcesywnie wprowadza nowe technologie, tym samy zwiększa bezpieczeństwo.

Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest edukacja, zmiana mentalności kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi z linią kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Bezpieczeństwo to priorytet

W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ostatnich trzech latach, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy. Koszalin jest drugim po Zamościu gospodarzem tegorocznej edycji warsztatów. Podczas spotkań szczegółowo omawiane są zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. PLK przypomina też o ogromnym znaczeniu żółtej naklejki.

Naklejki, które ratują życie

14 tysięcy przejazdów z żółtymi naklejkami. PLK w ten sposób zwiększa bezpieczeństwo ułatwiając kierowcom identyfikację przejazdu, przy którym się znajdują. Na naklejkach są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia kierowca po połączeniu z numerem alarmowym powinien podać indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast powiadamia – specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., które w przypadku zagrożenia wydają polecenie wstrzymania ruchu pociągów na danej linii. W ubiegłym roku PLK zarejestrowały ponad 400 reakcji na żółtą naklejkę. W 24 przypadkach został wstrzymany ruch pociągów a w 30 wprowadzono ograniczenia prędkości dla pociągów.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego są 573 przejazdy i przejścia dla pieszych. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych jest gwarancja bezpiecznego przekraczania torów.

Więcej informacji na temat kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Kontakt dla mediów:
Marcin Kruszyński
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: 22 473 30 02