Powrót

W niedzielę o 14:00 rusza tymczasowa organizacja ruchu na dworcach: Kraków Główny i Kraków Płaszów

Szacuje się, że podczas odjazdów z Krakowa z kolei skorzysta dwukrotnie więcej osób, niż wynikało z wcześniejszych szacunków. W niedzielę i poniedziałek dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów odprawią rekordową liczbę pociągów i podróżnych. Wzmacniane są składy, uruchamiane dodatkowe pociągi i zwiększa się częstotliwość ich kursowania.

Zmieniona organizacja funkcjonować będzie od godziny 14 w niedzielę, przynajmniej do godziny 14 w poniedziałek. W zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.

W ciągu dwóch dni dwa największe dworce obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 000 pielgrzymów.

NA PERONY PRZEZ STREFY BUFOROWE i DODATKOWA GODZINA

Organizacja stref buforowych podyktowana jest kwestiami logistycznymi i bezpieczeństwa. Zalecane jest przybycie do stref minimum 60 minut przed odjazdem pociągu. Przy dworcu Kraków Główny zorganizowane zostały dwie strefy. Pierwsza ze stref zlokalizowana została na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, a druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Kraków Płaszów obsłuży jedna strefa zlokalizowana na Placu Braci Dudzińskich, przy ulicy Dworcowej.

Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy. Do stref podróżni będą wchodzić przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis obsługiwać będzie podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

W strefach umieszczone zostały telebimy, na których będzie wyświetlana aktualna informacja o odprawie grup podróżnych dla konkretnych składów. Pielgrzymi, których pociągi będą odjeżdżały w pierwszej kolejności (wg. rozkładu jazdy), będą kierowani do jednej z dedykowanych 5 bramek. Stamtąd zostaną skierowani już na teren kolejowy – do drugiej strefy odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób (przy bramkach będą zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy będzie dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu). W kolejnym etapie, pielgrzymi w asyście funkcjonariuszy SOK, będą kierowani na peron i bezpośrednio do pociągu. Dzięki temu pasażerowie trafią bezpiecznie do pociągu jadącego we właściwym kierunku, a pociągi będą mogły odjeżdżać punktualnie. Wyeliminowane zostanie także niebezpieczeństwo zbyt dużego zatłoczenia podziemnych tuneli i peronów.

WYDŁUŻONE PRZESIADKI NA KRAKOWSKICH STACJACH

Nie tylko pielgrzymi proszeni są o przychodzenie na dworzec z odpowiednim wyprzedzeniem. Wydzielenie specjalnych stref powoduje, że podczas przesiadki na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów trzeba liczyć około 45 minut na zmianę peronów. Tyle czasu wymaga zejście z peronu, wyjście i przejście przez strefę bezpieczeństwa na wybrany peron.

Zmianom ulegnie również sposób opuszczania dworca. Z dworca wychodzić się będzie wyłącznie w stronę ulicy Bosackiej. Nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Podróżni, którzy przyjadą na dworzec, aby jechać dalej, będą musieli przejść również odprawę w strefach buforowych.

5 ZASAD NA CZAS WYJAZDÓW

Poniżej prezentujemy 5 zasad gwarantujących sprawny i bezpieczny wyjazd pielgrzymów. Tę informacje będziemy przekazywać wszystkim pielgrzymom:

1. Dokładnie sprawdź stację i godzinę wyjazdu pociągu
2. Przybądź na stację godzinę przed odjazdem, by spokojne przejść przez system bezpiecznych dojść
3. Utrzymuj kontakt z przewodnikiem grupy, który prowadzi na perony
4. Słuchaj poleceń organizatorów dotyczących, bezpieczeństwa, przechodzenia i zachowania
5. Szybko i sprawne wsiadaj do pociągu, by kolejni pielgrzymi również też pojechali do domu

PIELGRZYMI WYBRALI KOLEJ

Dedykowane do obsługi składy zaczęły kursować już w trakcie Dni Diecezjalnych. Następnie pociągi woziły pasażerów na uroczystości w Krakowie i Częstochowie. Do stolicy Małopolski po raz pierwszy dotarły m.in. składy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz PKP SKM w Trójmieście. PKP Intercity do obsługi podróżnych m.in. po raz pierwszy połączyło dwa składy Pendolino.

PKP S.A.
Paulina Jankowska

Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl

PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda

p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec

Rzecznik prasowy
tel.: 694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl