Powrót

W niedzielę korekta rozkładu jazdy pociągów

Gablota z informacją o rozkładzie na peronie w Skarżysku-Kamiennej, w tle podróżni i pociąg. fot. Iza Miernikiewicz

Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od najbliższej niedzieli 4 września do 5 listopada. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych dla atrakcyjnych podróży, a wykonawcom zapewnić kontynuację prac. Rozkład jazdy uwzględnia modernizacje linii, stacji i przystanków w całym kraju.

W woj. śląskim dzięki inwestycji PLK, po 9 latach znów możliwe będzie podróżowanie pociągiem z Goleszowa do Cieszyna. Ten odcinek składy pokonają w 11-12 min. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów zajmie ok. 90 min., co będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów i turystów. Dla komfortu podróżnych przebudowane zostały stacje Cieszyn, Goleszów oraz przystanki: Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet.

Na Dolnym Śląsku pasażerowie skorzystają z większej liczby połączeń na zmodernizowanych trasach. Na otwartej w czerwcu linii z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy w dni robocze komunikację ułatwi 11 par pociągów (dotychczas 8). Od 1 października będą większe możliwości podróży w relacji Wrocław – Jelcz-Laskowice, gdzie zwiększy się liczba par pociągów z 10 do 15 (w dni robocze).

W woj. mazowieckim dzięki postępowi prac modernizacyjnych na linii Rail Baltica Warszawa - Białystok od 19 września zaplanowano uruchomienie połączeń regionalnych w nowej relacji Warszawa Wileńska – Czyżew.

W woj. kujawsko-pomorskim w niedzielę wrócą pociągi na zrewitalizowaną linię Toruń Wschodni – Chełmża. Podróżni skorzystają z wygodniejszych, przebudowanych przystanków.

Na Podhalu, po wakacyjnej przerwie, rozpoczyna się kolejny etap prac między Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem. Od 1 września na odcinku Kraków – Zakopane jest zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi dalekobieżne. Za składy regionalne autobusy kursują na odcinku Sucha Beskidzka – Zakopane. Celem inwestycji na trasie Kraków – Zakopane jest skrócenie czasu podróży pociągiem do stolicy Tatr, zwiększenie dostępności do kolei i komfortu pasażerów.

Inwestycja w kolej z myślą o pasażerach

Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają atrakcyjność, dostępność i konkurencyjność kolei dla pasażera w podróżach dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych. Na niektórych trasach, ze względu na szeroki zakres robót, wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Dla poprawy komfortu podróżowania koleją, realizowane są prace m.in. na liniach: Poznań - Szczecin, Warszawa - Białystok czy stacjach: Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny, Łódź Kaliska.

Dla sprawniejszego ruchu pociągów na południu Wielkopolski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają przebudowę linii Koźmin Wielkopolski – Jarocin. Od 5.09 pociągi pasażerskie na jednotorowej trasie Krotoszyn – Jarocin zastąpią autobusy. Od niedzieli na stacji Poznań Główny będzie obowiązywać nowa numeracja peronów. Szczegóły na plk-sa.pl. Od 12 września w związku z przebudową torów, na linii Chojnice – Kościerzyna w woj. pomorskim wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Informacja dla podróżnych

Informacje dotyczące przyszłego rozkładu jazdy pociągów są dostępne w aplikacji Portal Pasażera i na portalpasazera.pl, na stronach przewoźników oraz na plakatach na stacjach i przystankach. Ponadto 4 i 5 września br. na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Zakopane, Poznań, Wrocław) informatorzy mobilni pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

O zmianach w ofercie PKP Intercity na: intercity.pl.

Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 571 370 229