Powrót

V Konferencja Naukowo-Techniczna nt.: "Szkody górnicze, a infrastruktura transportowa"

W dniach 17 ÷ 18 marca 2011 roku w miejscowości Ustroń Jaszowiec odbyła się V edycja KONFERENCJI NAUKOWO – TECHNICZNEJ „SZKODY GÓRNICZE A INFRASTRUKTURA TRANSPORTOWA”. Konferencja odbywała się pod Patronatem Głównego Instytutu Górnictwa, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Politechniki Śląskiej Wydziałów: Górnictwa i Geologii oraz Wydziału Budownictwa. Organizatorem był Oddział SITK RP w Katowicach przy współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakładem Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, Sosnowcu oraz Centrum Diagnostyki w Warszawie. W Konferencji wzięło udział 95 osób, w tym przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Biura Dróg Kolejowych i Biura Energetyki, Centrum Realizacji Inwestycji, Centrum Dużych Prędkości i Zakładów Linii Kolejowych z Tarnowskich Gór, Sosnowca, Krakowa, Wałbrzycha, Częstochowy oraz Zakładu Maszyn Torowych w Krakowie i Centrum Diagnostyki w Warszawie. Wśród przedstawicieli świata nauki biorących udział w Konferencji można wymienić m. in. Profesora dr hab. inż. Jana Białka z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, Profesora dr hab. inż. Kazimierza Kłoska z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej a z Głównego Instytutu Górnictwa Profesora dr hab. inż. Andrzeja Kowalskiego oraz pana mgr inż. Grzegorza Stencla z Instytutu Kolejnictwa (dawne CNTK). Wśród grona uczestników byli przedstawiciele Górnictwa: z Kompanii Węglowej S.A., z Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. i Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., reprezentanci biur projektowych i firm wykonawczych z branży budowlanej, energetycznej jak i srk. Konferencja gościła również przedstawiciela firmy niemieckiej. Wśród znamienitych gości nie zabrakło przedstawicieli GDDiA wraz z panią mgr inż. Ewą Tomala – Borucką - Dyrektorem Oddziału w Katowicach.

Na Konferencji omawiano zagadnienia związane z mechanizmem prognozowania, powstawania, zabezpieczania i usuwania wpływów eksploatacji górniczej na infrastrukturę pod, na i nad ziemną. Tematyczne referaty stanowiły punkt wyjścia do wspólnej i szerokiej dyskusji środowisk naukowych, kolejowych, drogowych, górniczych oraz projektowo – wykonawczych. Program dwudniowej konferencji generalnie podzielony był na dwie części, pierwszą, dotyczącą zagadnień związanych z infrastrukturą kolejową i drugą dotyczącą infrastruktury drogowej. Z poruszonych zagadnień można wyciągnąć wnioski, że jest wiele wspólnych problemów do rozwiązania przy budowie i utrzymaniu dróg kolejowych jak i kołowych w rejonie występowania eksploatacji górniczej. Dotyczą one problemów z istniejącymi i nowo powstającymi szkodami górniczymi, które są ubocznym i niekorzystnym efektem realizacji Planów Ruchu Zakładów Górniczych (wydobycia kopalin). Pomimo występowania szkód górniczych na stosunkowo niedużym obszarze kraju problemy w komunikacji i infrastrukturze wynikają m. in. z faktu realizacji ponad 30% naładunku i wywozu towarów w transporcie kolejowym i znacznie przewyższającym średnią a zarazem najwyższym w kraju iloczynowi ruchu kołowego przy prowadzeniu tras przez teren górniczy lub/i po górniczy oraz bardzo zurbanizowany. Problematyka zmian nośności gruntu, konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń przed szkodami górniczymi generuje dodatkowe koszty budowy i utrzymania oraz wymaga specjalistycznej wiedzy. Ma to swój wydźwięk w realizacji inwestycji kolejowych korytarza E 30 i E 65 oraz autostrad A 1, A 4 i drogi ekspresowej S 1. Do realizacji zadań (projektowych, budowlanych i utrzymania) na tym terenie wymagana jest specjalistyczny wiedza, którą zdaniem uczestników można by pogłębiać na Studiach Podyplomowych oraz podczas kolejnej VI Konferencji za 2 - 3 lata.

Wystąpienia osób reprezentujących firmy koncentrowały się nie tylko na reklamie i informacji o działalności, ale przede wszystkim dotyczyły technologii robót, omówieniu błędów w wykonawstwie oraz sposobów ich uniknięcia.

Czas Konferencji wypełniony merytorycznymi wystąpieniami i żywą dyskusją nie wiedzieć kiedy doprowadził do jej zakończenia.

Korzystając z okazji organizatorzy informują, że na stronie www.sitk-katowice.org.pl zostaną w niedługim czasie opublikowane materiały z Konferencji, na które organizatorzy uzyskali zgodę autorów, a na łamach periodyku „Przegląd Komunikacyjny” zostaną zamieszczone referaty.

 

Ireneusz Jasiński
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Centrum Diagnostyki