Przyszłe kadry dla PLK
Autorski program stypendialny PLK od 2010 roku jest skierowany do najlepszych uczniów kierunków kolejowych w 9 szkołach w: Lublinie, Małaszewiczach, Szczecinie, Sosnowcu, Skarżysku Kamiennej, Łodzi, Siedlcach, Stargardzie Szczecińskim, Warszawie. Współpraca ze szkołami rozpoczęła się w 2008 r.
Szkoły znacznie skracają proces wdrożenia do zawodu kolejarza i obniżają jego koszty. Oferują naukę na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, automatyk sterowania ruchem kolejowych. Spółka gwarantuje zatrudnienie po ukończeniu szkoły, a stypendysta zobowiązuje się podjąć i kontynuować pracę minimum przez okres równy okresowi stypendialnemu – mówi Katarzyna Bronisz z-ca dyrektora Biura Spraw Pracowniczych PLK.
PLK wspiera placówki w staraniach o utworzenie kierunków kolejowych. Pomaga w tworzeniu podstaw programowych przedmiotów zawodowych, opracowaniu i organizacji praktyk zawodowych. W miarę możliwości wspiera wyposażenie pracowni w pomoce dydaktyczne.
Dziś, 13 marca br. uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego odebrali stypendia PLK. Spółka zapewnienia realizację zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, dla uczniów kolejowych kierunków. Pracownicy PLK wspierają też kadrę pedagogiczną szkoły. Placówka otrzymała pomoc finansową na wyposażenie 2 pracowni.
Działania Spółki związane z reaktywowaniem szkolnictwa na kierunkach kolejowych wpisują się w założenia systemowe, gdyż kształcenie zawodowe, a w szczególności kształcenie praktyczne, powinno być prowadzone w ścisłym powiązaniu z pracodawcą.
Dodatkowe informacje
Mirosław Siemieniec,
Rzecznik Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
m.siemieniec@plk-sa.pl