Powrót

Polska kolej coraz bezpieczniejsza

6 czerwca br. w siedzibie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie została podpisana umowa dotycząca ramowej współpracy pomiędzy uczelnią a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. Umowa obejmie przygotowanie cyklu szkoleń „Bezpieczeństwo – Zarządzanie Kryzysowe i Obronność” dla  pracowników zarządcy narodowej infrastruktury kolejowej.  
Stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na liniach i obszarach kolejowych to jeden z priorytetów działalności naszej spółki. Wojskowe doświadczenia mają szereg zastosowań w działalności cywilnej np. w sprawnym zabezpieczaniu imprez masowych, czy też efektywnym współdziałaniu w sytuacjach zagrożenia ze służbami państwa. Chcemy aby nasi pracownicy pozyskiwali szeroką wiedzę i umiejętności w tym zakresie i w ten sposób przyczyniali się do sprawnego funkcjonowanie kolei” - powiedział Remigiusz Paszkiewicz, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Bezpieczeństwo obywateli, którzy przemieszczają się po polskich drogach i kolejach staje się bardzo ważnym elementem zainteresowań naukowo-dydaktycznych Akademii Obrony Narodowej. Nowo powstały Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa oraz nowy kierunek studiów będą odpowiedzią na wyzwania związane z tym specyficznym bezpieczeństwem. Cieszę się na współpracę z PKP Polskie Linie Kolejowe, bo to doskonały partner do wspólnych działań w tym zakresie” – powiedział gen. dyw. dr hab. Bogusław Pacek – rektor Akademii Obrony Narodowej.
Podpisana umowa jest kolejnym etapem wcześniejszej współpracy między zarządcą infrastruktury, a uczelnią. Akademia Obrony Narodowej pracowała blisko rok nad materiałami przekazanymi przez PKP PLK, w celu stworzenia odpowiedniego programu dydaktycznego, zgodnego z wytycznymi w zakresie bezpieczeństwa państwa. Elementem szkolenia, poza wykładami i warsztatami, będą symulacje realnych zdarzeń i sytuacji zagrożenia mogących wystąpić na kolei. 
Zakres tematyczny szkolenia dotyczy m.in. zagrożeń bezpieczeństwa państwa, sytuacji kryzysowych na kolei, klęsk żywiołowych i terroryzmu, a także procedur postępowania w sytuacjach szczególnych. Uczestnicy szkolenia będą mogli zapoznać się z aktualnym funkcjonowaniem systemu zarządzania kryzysowego i obowiązującymi przepisami prawa, a także nabyć umiejętności współpracy w razie zagrożenia, podnieść kwalifikacje i poznać procedury podczas wystąpienia sytuacji kryzysowej.
Szkoleniem zostanie objęta m.in. kadra menadżerska, instruktorzy i pracownicy nadzoru i  dyżurni  ruchu, obsługi technicznej oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i kadra odpowiedzialna za ochronę informacji. Zajęcia odbywać się będą od czerwca do września br.
PKP Polskie Linie Kolejowe są spółką odpowiadającą za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce. Do jej istotnych zadań należy utrzymywanie infrastruktury kolejowej oraz prowadzenie ruchu pociągów, co wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa pasażerów. Ponadto, w strukturach PLK znajduje się Straż Ochrony Kolei, która odpowiada za ochronę ludzi i mienia na obszarach kolejowych. 

Informacje dla mediów:

Magdalena Rochnowska
Rzecznik prasowy
Akademia Obrony Narodowej
rzecznik@aon.edu.pl

Robert Kuczyński
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
robert.kuczynski@plk-sa.pl