Pociągiem do uzdrowiska w Ciechocinku
Podpisany we wtorek, 5 grudnia, list intencyjny między zarządcą narodowej sieci linii kolejowych a władzami województwa kujawsko – pomorskiego i Gminą Miejską Ciechocinek to kolejny krok w kierunku powrotu pociągów do popularnego uzdrowiska. Ostatnie regularne połączenia pasażerskie na linii nr 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek były możliwe w 2011 r. (podczas wakacji w 2014 r. jeździły pociągi sezonowe).
– Starania o powrót pociągów pasażerskich do Ciechocinka wpisują się w skutecznie prowadzoną przez polski rząd walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Mieszkańcy Ciechocinka i okolic zasługują na dostęp do bezpiecznej i przewidywalnej kolei, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– Prace remontowe linii zapewnią lepszy dostęp do kolei w tej części regionu. Mieszkańcom umożliwią dojazd do pracy lub szkoły pociągiem, a kuracjuszom dotarcie do popularnego uzdrowiska. Podpisanie listu intencyjnego to kolejny przykład udanej współpracy PLK SA z samorządami, na której skorzystają podróżni – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, PLK SA deklarują wolę podjęcia działań w celu zabezpieczenia środków finansowych oraz realizację prac remontowych, niezbędnych do przywrócenia połączeń pasażerskich na linii Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek. Gmina Miejska Ciechocinek w przyszłości podejmie działania ułatwiające połączenie infrastruktury miejskiej z kolejową (np. drogi dojścia), a Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko - Pomorskiego deklaruje wolę przywrócenia pasażerskich połączeń kolejowych w liczbie minimum 4 par pociągów dziennie. Potwierdzenie deklaracji zostanie zawarte w odrębnym porozumieniu bezpośrednio przed podjęciem prac.
W ramach planowanych prac PLK SA wymienią nawierzchnię peronów w Ciechocinku, Odolinie i Aleksandrowie Kujawskim. Zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki oraz energooszczędne oświetlenie. Tory i rozjazdy zostaną wyremontowane, a wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowych i remont sieci trakcyjnej zapewni sprawne i bezpieczne podróże koleją. Podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na pięciu przejazdach kolejowo – drogowych. W Nowym Ciechocinku przejazd znajdujący się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1, zyska nowe zabezpieczenia w postaci sygnalizacji i rogatek, współpracujących z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu wspomnianych dróg.
Kolejnym etapem będzie podpisanie porozumienia między stronami - PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Miastem Ciechocinek. Następnie możliwa będzie realizacja robót. Szacowana wartość prac to ponad 12 mln zł netto. Finansowanie zaplanowane jest ze środków budżetowych.