Organizacja odjazdów pielgrzymów ŚDM z Krakowa – informacja z godziny 19.00
Obecnie z dworców w Krakowie ponad 96 % pociągów odjeżdża punktualnie. Do godziny 19.00 z dworca Kraków Główny na planowanych 311 pociągów odjechało 267 składów dalekobieżnych i regionalnych . Działają przygotowane wcześniej strefy oczekiwania pasażerów i strefy buforowe. Tylko przez te miejsca można wejść na dworzec. Aby zapewnić sprawną organizację ruchu wprowadzono określone limity osób mogących przebywać na dworcu i peronach. Po odjeździe grup pasażerów, wprowadzane są kolejne.
Osoby, które nie zdążą na swój pociąg, powinny spokojnie czekać na dworcu na kolejne składy. Przewoźnicy kolejowi zapewniają, że zabiorą wszystkich pasażerów.
Dokładny schemat poruszania się po dworcach
Miejsca oczekiwania pasażerów na Placu Jeziorańskiego i przy Hotelu Ibis są wyposażone w ogromne telebimy pokazujące rozkład odjazdów pociągów.
REKORDOWA LICZBA PODRÓŻNYCH
W ciągu dwóch dni (31 lipca i 1 sierpnia) z dworca Kraków Główny odjadą 72 pociągi specjalne ŚDM, z których każdy zabierze od 200 do nawet 800 podróżnych. Uzupełnią one składy regularnego kursowania (260 pociągów rozkładowych dalekobieżnych + 520 pociągów regionalnych). W sumie, z dwóch największych krakowskich dworców (Kraków Główny i Płaszów), tylko w niedzielę i poniedziałek, odjedzie 850 pociągów, na pokładach których może podróżować nawet 400 000 osób. W szczycie przewozowym, z dworca Kraków Główny składy dalekobieżne odjeżdżają nawet co 7 minut.
Szacuje się, że z kolei skorzysta dwukrotnie więcej osób, niż wynikało z wcześniejszych deklaracji. Wzmacniane są składy, uruchamiane dodatkowe pociągi. Zwiększona jest częstotliwość kursowania pociągów.
KRAKÓW GŁÓWNY - ORGANIZACJA OBSŁUGI W STREFACH
Dla sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się po dworcu, utworzone zostały dwie strefy buforowe. Zalecane jest przybycie do stref buforowych minimum 60 minut przed odjazdem pociągu.
Pierwsza ze stref zlokalizowana została na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, a druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy. Do stref podróżni będą wchodzić przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis obsługiwać będzie podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.
W strefach umieszczone zostały telebimy, na których będzie wyświetlana aktualna informacja o odprawie grup podróżnych dla konkretnych składów. Pielgrzymi, których pociągi będą odjeżdżały w pierwszej kolejności (wg. rozkładu jazdy) będą kierowani jednej z dedykowanych 5 bramek. Stamtąd zostaną skierowani już na teren kolejowy - do drugiej strefy odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób (przy bramkach będą zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy będzie dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu). W kolejnym etapie, pielgrzymi w asyście funkcjonariuszy SOK, będą kierowani na peron i bezpośrednio do pociągu. Dzięki temu pasażerowie trafią bezpiecznie do pociągu jadącego we właściwym kierunku, a pociągi będą mogły odjeżdżać punktualnie. Wyeliminowane zostanie także niebezpieczeństwo zbyt dużego zatłoczenia podziemnych tuneli i peronów.
Nie tylko pielgrzymi proszeni są o przychodzenie na dworzec z odpowiednim wyprzedzeniem. Wydzielenie specjalnych stref powoduje, że podczas przesiadki na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów trzeba liczyć około 30 minut na zmianę peronów. Tyle czasu wymaga zejście z peronu, wyjście i przejście przez strefę bezpieczeństwa na wybrany peron.
WSPARCIE INFORMACYJNE i POMOC
W sprawnej organizacji przemieszczania się pasażerów, kolejarzy wspierać będą mobilni informatorzy i wolontariusze, mówiący w językach polskim i angielskim. Na czas wyjazdów liczba informatorów będzie zwiększona, pojawią się dodatkowe oznakowania. W strefach buforowych działać będą ekrany multimedialne. W miejscu gromadzenia się podróżnych, kolejarze wyposażeni będą w dodatkowy, przenośny sprzęt nagłaśniający. Na stacji Kraków Główny, dla potrzebujących podróżnych przygotowana będzie woda.
ZMIANY NA INNYCH STACJACH
Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakłada czasowe wyłączenie wybranych stacji z obsługi pociągów. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12 czasowo wyłączone z obsługi pociągów będą stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie. Czasowo w dniach 31 lipca oraz 1 sierpnia wyłączona z użytkowania będzie również stacja Kraków Zabłocie.
Poniżej prezentujemy 5 zasad gwarantujących sprawny i bezpieczny wyjazd pielgrzymów. Tę informacje będziemy przekazywać wszystkim pielgrzymom.
1. Dokładnie sprawdź stację i godzinę wyjazdu pociągu
2. Przybądź na stację godzinę przed odjazdem, by spokojne przejść przez system bezpiecznych dojść
3. Utrzymuj kontakt z przewodnikiem grupy, który prowadzi na perony
4. Słuchaj poleceń organizatorów dotyczących, bezpieczeństwa, przechodzenia i zachowania
5. Szybko i sprawne wsiadaj do pociągu, by kolejni pielgrzymi również też pojechali do domu
Aktualna sytuacja na liniach kolejowych podczas przejazdów związanych z ŚDM – informacja Grupy PKP z godziny 18:00
Od godziny 13.00 z węzła krakowskiego odprawiono ponad 40 pociągów. Najwięcej podróżnych wybrało stację Kraków Podłęże. Pociągi odwożą pielgrzymów wracających z Brzegów do Krakowa Głównego, Wieliczki i na lotnisko. Składy odjeżdżające z Krakowa Płaszowa obsługują kierunki Tarnów, Bochnia, Rzeszów i Dębica.
Z Krakowa Bonarki odjeżdżają pociągi do Oświęcimia, Wadowic, Suchej Beskidzkiej (i dalej do Zakopanego). Na stacji Kraków Płaszów w wyznaczonych strefach stopniowo gromadzą się podróżni, którzy będą odprawiani według wcześniej przyjętej organizacji.
Od godziny 17:30 planowane są odjazdy 42 pociągów ŚDM dla zorganizowanych grup pielgrzymów. PKP IC uruchomi dziś dwa dodatkowe pociągi.
Na stacji Kraków Główny do godz. 17 ze względu na małe obłożenie otwarte były bramki. Po 17. na dworcu zaczną obowiązywać strefy i specjalne warunki odprawy.
Ze względu na duże zainteresowanie kuponem biletów w kasach, zalecany jest zakup biletów u mobilnych sprzedawców. Aktualnie dostępne są jeszcze bilety na dodatkowy pociąg PKP Intercity z Krakowa Głównego do Warszawy Centralnej (odjazd o godz. 21:10). We wcześniejszych składach przewoźnika frekwencja wynosi ponad 100 proc.
Aktualna sytuacja ŚDM – informacja z godziny 15:00
Szybciej rozpoczęły się powroty z Brzegów. Pielgrzymi już w pociągach. Od 13:00 uruchomione zostały dodatkowe połączenia Kraków Bieżanów - Kraków Główny.
Przewozy Regionalne oraz Koleje Małopolskie uruchomiły po trzy pociągi kursujące wahadłowo z Krakowa Bieżanowa do Krakowa Głównego (z pominięciem Prokocimia). Pierwszy próżny skład wyjechał do Bieżanowa po godz. 13.00.
Również PKP Intercity uruchomi dodatkowy pociąg. O godzinie 21:10 odjedzie bezpośredni pociąg Kraków Główny – Warszawa Wschodnia. Uzupełnia on 41 innych pociągów dodatkowych wszystkich przewoźników, wykraczające poza regularny rozkład jazdy.
Przewoźnicy przygotowali rezerwę taborową. Przewozy Regionalne zabezpieczyły 22 elektryczne zespoły trakcyjne. PKP Intercity dwa rezerwowe składy wagonowe i jeden EZT serii FLIRT. Koleje Wielkopolskie – 2 EZT. PKP Cargo zapewnia 36 lokomotyw osłonowych.
Na krakowskich stacjach działają mobilni informatorzy. W strefach buforowych przed dworcami Kraków Główny i Kraków Płaszów działają telebimy pokazujące odjazdy pociągów. Przygotowane drogi dojścia zapewniają sprawne przemieszczanie na perony.
PKP S.A.
Paulina Jankowska
Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl
PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda
p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
tel.: 694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl