Nowe przystanki w województwie łódzkim przybliżą kolej mieszkańcom
Realizacja Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025 przyczyni się do wzrostu atrakcyjności kolei w codziennych i okazjonalnych podróżach.
– Polska kolej staje się coraz bardziej dostępna dzięki rządowym inwestycjom. Dzięki temu w 2022 r. odnotowaliśmy rekordową liczbę pasażerów w Polsce – największą w XXI w. Dobre zmiany na kolei są zatem dostrzegane i jestem pewien, że dzięki takim inwestycjom jak w woj. łódzkim, Polacy jeszcze chętniej będą wybierać kolej, która jest bezpiecznym, komfortowym i ekologicznym środkiem transportu – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
– Budowa nowych przystanków i modernizacja istniejących peronów w województwie łódzkim zapewni lepszy dostęp do pociągów w kierunku Łodzi, Łowicza i Sieradza oraz zwiększy komfort podróżowania do Tomaszowa Maz. i Opoczna. To kolejne inwestycje realizowane przez rząd i PLK SA, dzięki którym mieszkańcy mniejszych miejscowości w regionie zyskują wygodne połączenia kolejowe – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Nowy przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli zostanie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego na linii Łódź – Sieradz. Dogodny dostęp na dwa nowe perony zapewnią schody i windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
W Starych Grudzach k. Łowicza dotychczasowy przystanek zostanie przesunięty bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na drodze, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź. Obiekt przejmie obsługę podróżnych, którzy obecnie korzystają z przystanku Grudze. Nowa nazwa przystanku odpowiada jego geograficznemu położeniu.
Wysokie perony na nowych przystankach ułatwią podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewnią planowane parkingi dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.
Inwestycje w Izabelowie i Starych Grudzach będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót w obu lokalizacjach nastąpi w 2023 roku, a zakończenie w połowie 2024 r.
Program przystankowy w województwie łódzkim
W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje 9 lokalizacji. Procedowane są przetargi na budowę nowego przystanku Głowno Północne i modernizacje przystanków Żakowice Południowe i Zaosie. Nowy przystanek Głowno Północne na trasie Łódź – Łowicz przybliży kolej mieszkańcom wschodniej i północnej części Głowna. Peron dostosowany do wszystkich podróżnych zostanie wybudowany przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Wiejskiej w Głownie.
Dla pasażerów na przystankach Żakowice Południowe i Zaosie na linii kolejowej między Łodzią a Tomaszowem Mazowieckim wybudowane zostaną nowe wyższe perony, które zastąpią obecne.
W Głownie, Żakowicach Płd. i Zaosiu będą wiaty i ławki, jasne oświetlenie, czytelne oznakowanie. Planowana jest budowa parkingu dla samochodów i stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją oraz środkami transportu indywidualnego. Prace w formule „projektuj i buduj”.
Rozpoczęcie i zakończenie robót w Żakowicach i Zaosiu planowane jest w 2023 r. Natomiast prace w Głownie zaczną się w drugim półroczu 2023 r. i zakończą w połowie 2024 r.
W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej również Tomaszówek, który powstał w 2022 roku oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze koło Zgierza, gdzie na wiosnę br. rozpoczną się prace budowlane. W styczniu br. ogłoszono przetarg na budowę przystanku Łódź Zarzew.
Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolei wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki pozwolą m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
W Programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 185 lokalizacje, na liście rezerwowej 129. Podróżni korzystają już z nowych lub zmodernizowanych przystanków/peronów w 19 lokalizacjach – m.in. w Małopolsce - Zator Park Rozrywki, Wolbrom Zachodni, w woj. mazowieckim - Groszowice Wrzosów, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki, a także Tomaszówek w woj. łódzkim, Kleszczele, Suchowolce na Podlasiu, Grzybno w woj. kujawsko – pomorskim, Leopoldów na Lubelszczyźnie, Pasłęk w woj. warmińsko- mazurskim, w woj. świętokrzyskim - Dębska Wola, Włoszczowice, Małogoszcz, Rykoszyn, w woj. śląskim - Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, na Dolnym Śląsku - Szklarska Poręba Średnia, w woj. wielkopolskim - Miłosław. Łącznie w tym roku podróżni skorzystają z nowych, lepiej dostępnych obiektów w ponad 100 lokalizacjach w całej Polsce. Ponadto program przystankowy swym zakresie obejmuje również budowę parkingów. PLK SA oddały do użytku trzy parkingi – przy przystanku Kolno w woj. warmińsko mazurskim oraz Dębska Wola i Włoszczowice w woj. świętokrzyskim. Obecnie trwają prace w zakresie miejsc postojowych dla samochodów w 16 lokalizacjach.