Nie omijaj rogatek slalomem - słuchaj głosu rozsądku
99% wypadków na przejazdach wynika z nieodpowiedzialności kierowców. Najczęściej popełnianymi przez kierowców błędami są: omijanie slalomem zamkniętych zapór, ignorowanie znaku stop, wjeżdżanie pod opadające rogatki, zbyt szybka jazda. To zagrożenie życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów.
Inne błędy to lekceważenie zasady nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie. Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg.
Slalomem pod pociąg w Radziwiłłowie
Nierozsądnie zachował się kierowca na przejeździe w Radziwiłłowie w woj. mazowieckim (film). 11 maja 2021 r. mężczyzna zignorował czerwone światła i zamknięte rogatki. Slalomem omijał zapory. Wjechał pod pociąg i został ranny. Pasażerowie nie byli poszkodowani, stracili czas na przesiadki. Zdarzenie spowodowało utrudnienia dla wielu podróżnych na linii Warszawa - Łódź.
Kolejarze apelują do kierowców i pieszych o rozwagę. Szczególnie w związku z luzowaniem obostrzeń sanitarnych, kiedy będzie więcej wyjazdów i wzmożony ruch. Apele są organizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko! To różne w formie działania adresowane do wszystkich grup społecznych. Więcej na:www.bezpieczny-przejazd.pl.
Żółta naklejka
Przypominamy o możliwości korzystania z żółtej naklejki, która ratuje życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje nie zagrażające bezpośrednio życiu. Więcej informacji: https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.