Kolejne wygodne przystanki na linii z Sokółki do Suwałk
Wygodniejsze codzienne dojazdy i podróże w kierunku Suwałk, Sokółki oraz Białegostoku umożliwiają zmodernizowane perony na przystankach Płociczno k. Suwałk, Balinka oraz Augustów Port. Nowe platformy o długości 120 m i wysokości 76 cm ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Wygodniej będą podróżować także osoby o ograniczonej mobilności – z myślą o ich potrzebach wybudowano pochylnie wyposażone w ścieżki naprowadzające oraz ułożono antypoślizgową nawierzchnię. Na peronach są wiaty, ławki, tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Wieczorem orientację i bezpieczeństwo zapewni ekologiczne oświetlenie LED, a osoby łączące podróż koleją i rowerem zostawią jednoślady przy stojakach. Łączny budżet prac wykonanych na przystankach Płociczno k. Suwałk, Balinka i Augustów Port to 3,7 mln zł.
Na terenie województwa podlaskiego w ramach Programu Przystankowego przewidziano łącznie budowę lub modernizację piętnastu przystanków. PLK S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie prac w trzech ostatnich lokalizacjach: Kamienna Nowa na linii Sokółka – Suwałki oraz Podbiele i Repczyce Zalew (nowy przystanek) na linii Białystok – Czeremcha. Prace zaplanowano na przyszły rok.
Program Przystankowy ułatwia podróże
Na linii Sokółka – Suwałki podróżni korzystają już ze zmodernizowanych peronów w ośmiu lokalizacjach. Rozpoczęto roboty przygotowawcze w Dąbrowie Białostockiej. Na linii Białystok – Czeremcha od ubiegłego roku podróżni korzystają z peronów w Kleszczelach i Suchowolcach. Dwa nowe przystanki, w Gregorowcach i przy zalewie w Repczycach, zwiększą dostęp do kolei i stworzą nowe możliwości podróżowania. W czterech lokalizacjach w województwie, przy okazji modernizacji przystanków, zwiększy się też bezpieczeństwo ruchu drogowego, dzięki zabudowie dodatkowych urządzeń na przejazdach kolejowo-drogowych.
Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.