Powrót

Kolej stawia na ekologię

W ramach realizowanych umów sprawdzany jest m.in. wpływ transportu kolejowego na zachowanie i przemieszczanie się ssaków, płazów, gadów i ptaków. Dotyczy on inwestycji zaplanowanych w perspektywie 2014-2020. Na zlecenie PLK przyrodnicy w ramach prac terenowych sprawdzają miejsca, w których zwierzęta przekraczają linie kolejowe oraz badają, czy linie kolejowe stanowią przeszkodę w migracji zwierząt.

- Jest to bardzo istotna informacja do określenia skali oddziaływania linii kolejowych na poszczególne grupy zwierząt oraz planowania najlepszych rozwiązań pozwalających uniknąć lub ograniczyć kolizje pociągów ze zwierzętami. Dzięki takim badaniom wiadomo, czy i gdzie na linii kolejowej mają powstać specjalne przejścia dla zwierząt dużych – ekodukty, czy przepusty dla małych ssaków – mówi Ewa Makosz dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PLK.

W trakcie inwestycji PLK minimalizuje oddziaływanie prac na środowisko stosownie do wymagań określonych w decyzjach o środowiskowych uwarunkowaniach. Takimi działaniami jest prowadzenie robót pod nadzorem przyrodniczym, oszczędne gospodarowanie terenem w czasie budowy, ograniczenie czasu budowy w związku z obecnością chronionych gatunków zwierząt, budowa przejść dla zwierząt, instalacja akustycznych urządzeń do ochrony zwierząt.

Już na etapie przedprojektowym PLK podejmuje badania oraz inwentaryzacje przyrodnicze. To usprawnia prowadzenie inwestycji i uzyskiwanie decyzji o środowiskowych uwarunkowanych poszczególnych projektów. 4,2 mln zł to wartość zawartych i realizowanych obecnie umów dotyczących tzw. rozpoznania przyrodniczego.

Kolej w Naturze

W całym kraju w bliskim sąsiedztwie linii kolejowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. znajduje się 359 obszarów Natura 2000, w tym 264 specjalnych obszarów ochrony siedlisk oraz 95 terenów specjalnej ochrony ptaków. Linie kolejowe zarządzane przez PLK przecinają 258 obszarów Natura 2000. To pokazuje, że zarządca infrastruktury musi aktywne współpracować w zakresie ochrony środowiska.

Poza własnymi działaniami, PLK wykorzystuje doświadczenia z realizacji drogowych inwestycji liniowych i na bieżąco uczestniczy w pracach zespołów lokalnej współpracy, które w poszczególnych województwach przygotowują plany zadań ochronnych opracowywane przez Regionalnych Dyrektorów Ochrony Środowiska.

Ekologia także podczas eksploatacji

Ochrona środowiska nie kończy się wraz z zakończeniem inwestycji. Utrzymanie linii kolejowych wiąże się również ze stałym monitorowaniem stanu środowiska oraz zachowaniem odpowiednich standardów jakości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Działalność PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podczas eksploatacji linii obejmuje:

• konserwację urządzeń ochrony środowiska, • odpowiednie stosowanie środków ochrony roślin,

• usuwanie drzew i krzewów w wyznaczonym obszarze obok linii w związku z zachowaniem bezpieczeństwa ruchu,

• stały monitoring zdarzeń ze zwierzętami,

• odprowadzanie z torów wód opadowych i roztopowych oraz utrzymywaniem przeznaczonych do tego urządzeń,

• właściwe gospodarowanie odpadami.

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 662 114 900

Pliki do pobrania