Powrót

Kolej na ferie. Funkcjonariusze SOK zadbają o bezpieczne podróże

Podczas ferii od 11 stycznia do 23 lutego więcej funkcjonariuszy będzie można spotkać w pociągach, na dworcach oraz na stacjach, gdzie spodziewany jest wzmożony ruch pasażerski. Już od soboty patrole zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych, a szczególnie na zachowania, które mogą zagrażać bezpieczeństwu podróżnych. Dodatkowym nadzorem objęte zostały szlaki kolejowe, w tym mosty i wiadukty kolejowe. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei pełnią służbę samodzielnie oraz wspólnie z Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową. W ciągu doby w akcji jest kilkaset patroli, które wykorzystują mobilne centra monitoringu oraz termo i noktowizory. W codziennej pracy funkcjonariuszom SOK towarzyszą też psy służbowe.

Zachowajmy ostrożność na przejazdach

Jak co roku kontynuowana jest kampania Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko. Kierowcy mogą spodziewać się akcji ulotkowych i wzmożonych działań informacyjnych w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych m.in. w miejscowościach wypoczynkowych. Podobne działania są też zaplanowane na przejazdach w województwach, w których trwają ferie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców o rozsądek i wzmożoną czujność na skrzyżowaniach dróg i torów. Pośpiech, brawura i lekceważenie przepisów, w tym przede wszystkim niezatrzymywanie się przed znakiem stop, są głównymi przyczynami wypadków na torach. Kierujący powinni uwzględnić m.in. panujące warunki atmosferyczne i zawsze sprawdzić, czy do przejazdu nie zbliża się pociąg.

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na wszystkich 14-tysiącach przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce od 2018 roku znajdują się żółte naklejki. Są na nich umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych.

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia w obrębie przejazdu, należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu można prawie natychmiast wstrzymać ruch na linii i zadysponować na miejsce służby ratunkowe. Takie działanie może uratować życie.

Pierwsi dwutygodniową przerwę w zajęciach mają uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 239

Straż Ochrony Kolei
Marcin Żywiołek
Rzecznik prasowy
Marcin.Zywiolek@plk-sa.pl
tel. 600 083 966