Kolej bliżej podróżnych – będą nowe przystanki w Wielkopolsce
Nowe przystanki w Patrzykowie (gmina Kramsk, linia nr 3 Warszawa – Poznań) i Białężycach (gmina Września, linia nr 281 Oleśnica – Chojnice), a także zmodernizowane perony w Słupcy (linia nr 3 Warszawa – Poznań) zapewnią dobry dostęp do kolei i oczekiwane warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg na prace z rządowego Programu Przystankowego. Mieszkańcy wielkopolskich miejscowości skorzystają z efektów inwestycji w 2023 r.
W Patrzykowie nowy przystanek zapewni dogodne dojazdy pociągiem m.in. do Konina i Koła. Będzie zbudowany przy skrzyżowaniu torów z drogą do miejscowości Żrekle.
W Białężycach pociągi w stronę Wrześni lub Jarocina zatrzymają się w pobliżu fabryki samochodów.
Na każdym z nowych przystanków będą odpowiednio wysokie perony. Podróżni dzięki temu łatwo wsiądą do pociągów. Przewidziano m.in. wiaty, ławki, jasne oświetlenie i gabloty z informacjami przydatnymi w podróży. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się pochylnie zapewnią dogodny dostęp do kolei. Będą także ścieżki naprowadzające. Dojazd i korzystanie z kolei ułatwią nowe parkingi w pobliżu przystanków i stojaki rowerowe.
W Słupcy niższe perony zostaną zastąpione przez nowe – dłuższe i wyższe. Dogodne dojście na pociąg umożliwi przebudowane przejście podziemne. Będą windy. Oświetlenie LED zapewni łatwe korzystanie z podróży po zmroku. Przewidziano nowe wiaty, ławki i tzw. „spoczniki”.
„Program Przystankowy” zwiększy dostęp do kolei w Wielkopolsce
W Wielkopolsce „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” obejmuje 13 stacji i przystanków na liście podstawowej (m.in. Piła Fabryczna, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn). Już ogłoszono przetarg na opracowanie projektu i modernizację peronów w Książnie, Miłosławiu i Orzechowie.
Celem przedłożonego przez Ministra Infrastruktury „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.