Dodatkowe wakacyjne ostrzeżenia PLK na przejazdach kolejowo-drogowych
Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli dziś wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych, aby wyjazdy i powroty z wypoczynku były bezpieczne. Prowadzone są dodatkowe kontrole zachowania kierowców, rowerzystów i oraz edukacja i wskazywanie, gdzie znajdziemy ważne informacje na żółtych naklejkach.
– Nadal w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd apelujemy do kierowców aby jeździli zgodnie z przepisami, zachowali rozsądek i byli Ambasadorami Bezpieczeństwa. Od trzech lat służą kierowcom umieszczone na wszystkich przejazdach kolejowo-drogowych żółte naklejki z dodatkowymi informacjami, które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać, gdyż rozwiązanie się sprawdziło i wielokrotnie pozwalało zapobiec tragedii na torach – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
„Bezpieczne piątki” to akcja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd. Dziś akcje pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei były na przejazdach m.in. w Gdańsku, Rzeszowie, Wrocławiu, Olsztynie, Nowej Iwicznej i Zielonej Górze, Legnicy.
Nieostrożność, pośpiech i brawura kierowców to przyczyna 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Niezatrzymywanie się przed znakiem stop, ignorowanie czerwonych świateł, omijanie zamkniętych, wjeżdżanie pod opadające rogatki, czy też wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu to najczęstsze przyczyny tragedii.
Liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych maleje. W 2020 r. w porównaniu z 2019 r. o 15% zmniejszyła się liczba wypadków z pojazdami na przejazdach kolejowo-drogowych. W 2020 roku odnotowano 158 zdarzeń, a w 2019 roku 185. Od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 roku było 25 wypadków, zginęło w nich 5 osób, 4 zostały ciężko ranne.
Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują o przestrzeganie przepisów podczas przekraczania torów i o „słuchanie głosu rozsądku”. Chcemy aby te wakacje były bezpieczniejsze.
Apelujemy do rolników o rozsądek na przejazdach. Lato to także czas wzmożonych prac polnych. Ze statystyk wynika, że około 10% zdarzeń w okresie letnim to wypadki z udziałem ciągników i maszyn rolniczych.
#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie. Naklejki umieszczone na przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
W czerwcu 2018 r. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach na torach.
„Bezpieczny przejazd…” edukacja na lato
Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” to działania na przejazdach, w szkołach, spoty o bezpiecznym zachowaniu w tv, radiu, plakaty i ulotki. Dzięki aplikacjom mobilnym kampanii „Bezpieczny przejazd…” dzieci nie będą się nudzić podczas wakacyjnych podróży. Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do korzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, dostępnych na stronie internetowej kampanii. W trakcie podróżowania pociągiem czy samochodem najmłodsi mogą poznać zasady bezpieczeństwa.
„Bezpieczny przejazd VR”, to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.
„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Androida oraz iOS.
Dla najmłodszych - Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.