Powrót

Bezpieczne podróże koleją na ferie zimowe

Od pierwszych dni ferii SOK rozpoczęło akcję skierowaną na zapewnienie bezpiecznych przejazdów koleją grup dzieci i młodzieży. Bezpieczeństwa podróżnych pilnować będzie ponad 14 000 patroli SOK wspieranych przez 1 200 zespołów innych służb. Patrole działają wokół dworców i przystanków, w pomieszczeniach i na peronach. Zwracają uwagę na bezpieczne dojścia do pociągów przez tereny kolejowe oraz zachowanie podczas wsiadania i wysiadania z wagonów. W pociągach obecne są patrole umundurowane i w ubraniach cywilnych. Funkcjonariusze ściśle współpracują z personelem przewoźników oraz obsługą dworców. Działania są zintegrowane z pracą policji i straży miejskiej. 

Tereny kolejowe i tory w miejscach, w których „ryzykanci” próbują skracać sobie drogę przebiegając przed pociągami, są objęte szczególnym nadzorem. SOK patroluje okolice linii kolejowych przylegające do lodowisk, szlaków turystycznych oraz mosty i wiadukty, przez które czasem próbują przechodzić osoby nieuprawnione. W zabezpieczeniu setek kilometrów szlaków kolejowych przed złodziejami w użyciu są mobilne centra monitoringu, samochody terenowe oraz fotopułapki.

- W okresie ferii zimowych szczególnie współpracujemy z maszynistami i zwracamy uwagę na dzieci i młodzież znajdujące się obok torów. Patrole zmotoryzowane szybko podejmują działania, jeśli teren „zabawy” zbytnio przylega do linii lub urządzeń kolejowych. Liczymy również na to, że wcześniej wykonana praca – pogadanki i spotkania edukacyjne w szkołach z dziećmi i młodzieżą kształtują postawy ograniczające niebezpieczne zachowania – mówi Grzegorz Sławiński, zastępca komendanta Regionu SOK w Tarnowskich Górach.

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” - akcji, prowadzonej już jedenasty rok, przypominamy i promujemy odpowiedzialne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych. Tylko w 2015 r. z 500 godzin edukacji skorzystało ponad 30 tysięcy dzieci i młodzieży. Tym działaniom poświęcony był głównie październik.

Funkcjonariusze przypominają, że bezpieczeństwo podróżnych zależy również od nich samych. To przechodzenie przez tory tylko w wyznaczonych miejscach i rozsądek w podróży. 

- Należy pamiętać, aby nie pozostawiać swojego bagażu bez opieki, a wszystkie wartościowe rzeczy trzymać zawsze przy sobie. Za każdym razem kiedy poczujemy się zagrożeni, należy jak najszybciej zaalarmować służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie, które do nich wpływa – przypomina Diana Zborowska, rzecznik prasowy Straży Ochrony Kolei. 

Do dyspozycji podróżnych i osób chcących zgłosić zagadnienia związane z bezpieczeństwem działa numer alarmowy SOK, czyli  22 474 00 00.

Dodatkowe informacje o działaniach Straży Ochrony Kolei
Diana Zborowska
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Komenda Główna Straży Ochrony Kolei
diana.zborowska@plk-sa.pl
T: + 48 600 083 809


Dodatkowe informacje o działaniach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 668 679 414