Powrót

115 tysięcy pasażerów przyjechało dotychczas pociągami na Światowe Dni Młodzieży

115 tysięcy pasażerów przyjechało od minionego piątku pociągami na Światowe Dni Młodzieży. Na krakowskie dworce dotarli m.in. składami PKP Intercity, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Wtorek to drugi dzień szczytu przewozowego, kiedy to na krakowskie dworce dociera największa liczba pociągów. Pielgrzymi przyjeżdżają do Polski z wielu rejonów świata. Do Krakowa przemieszczają się najczęściej z Warszawy, Katowic, Bielska - Białej, czy Trójmiasta. Nad sprawnym przejazdem pociągów czuwa ponad 1000 dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tylko wczoraj do stacji Kraków Główny, Kraków Mydlniki i Kraków Płaszów dojechało ogółem 156 pociągów, z czego 42 pociągi specjalne. Dzisiaj do godz. 16.00 na dworce w stolicy Małopolski przyjechało 33 pociągi specjalne.

Podróżni przyjeżdżają pociągami specjalnymi, zamawianymi przez diecezje oraz składami regularnie kursującymi. Część pociągów specjalnych zamawianych przez diecezje została specjalnie oznakowana oraz zyskała wyróżniające nazwy. Do Krakowa przyjechały już m.in. składy o nazwie „Św. Faustyna” z Wejherowa, „Mount Moriah” z Warszawy, „Jerycho” z Siedlec czy „Damaszek” ze Szczecina. Najwięcej emocji wzbudził pociąg PKP Intercity – Pendolino, który po raz pierwszy kursuje w tzw. podwójnej trakcji, czyli dwa składy połączone w jeden pociąg. Na pokładach specjalnie zestawionego Pendolino podróżowało 800 osób.

Więcej informacji dla pielgrzymów

Podczas uroczystości ŚDM na dworcach i stacjach kolejowych ważnych z punktu widzenia obsługi pielgrzymów pracuje około 200 informatorów. Rozmawiają z podróżnymi w języku polskim oraz angielskim. Pomocą pasażerom służą także pracownicy punktów InfoDworzec, zlokalizowanych w 10 największych obiektach, m.in. na dworcu Kraków Główny. Pielgrzymi mogą tam zasięgnąć informacji m.in. o kursowaniu pociągów w czasie ŚDM, usługach i udogodnieniach na dworcu, a także komunikacji miejskiej. W InfoDworcach istnieje również możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego on-line MIGAM.

PKP S.A.
Paulina Jankowska

Rzecznik prasowy
tel.: 22 47 49 351
e-mail: rzecznik@pkp.pl

PKP Intercity S.A.
Beata Czemerajda

p.o. rzecznika prasowego
tel.: 22 47 42 832
e-mail: rzecznik@intercity.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec

Rzecznik prasowy
tel.: 694 480 239
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl