W zeszłym roku żółte naklejki zapobiegły ponad 1100 zdarzeniom
Żółte naklejki to system bezpieczeństwa wdrożony w połowie 2018 roku na sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki naklejkom każdy użytkownik drogi, widząc niebezpieczną sytuację na przejeździe, ma możliwość szybkiego kontaktu ze służbami, które zareagują we właściwy sposób.
W zeszłym roku zanotowano 8560 zgłoszeń na numer alarmowy 112 z wykorzystaniem żółtych naklejek z przejazdów (w 2023 r. – 7963). W 764 przypadkach wprowadzone zostały ograniczenia prędkości na liniach i wydane maszynistom polecenia ostrożnej jazdy (w 2023 r. – 499). W 402 razy ruch pociągów był wstrzymywany (w 2023 r. – 275). Wprowadzone dodatkowe procedury bezpieczeństwa zapobiegły łącznie 1166 potencjalnym zdarzeniom na przejazdach lub w ich pobliżu.
W zeszłym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 163 wypadków i kolizji – to o 14 mniej niż rok wcześniej. Mniej było także ciężko rannych: 15 w zeszłym roku, 21 w 2023 roku. W porównaniu zeszłego roku do 2023 więcej było zabitych.
99% wszystkich zdarzeń na przejazdach powodują kierowcy, którzy lekceważą przepisy i nie zatrzymują się przed znakami STOP i włączonymi sygnalizatorami. Kierowca, który spowoduje wypadek, musi liczyć się z wieloma konsekwencjami. Oprócz mandatu lub sprawy w sądzie spoczywa na nim odpowiedzialność finansowa za szkody wyrządzone uczestnikom zdarzenia, zniszczoną infrastrukturę, tabor kolejowy oraz zmiany w kursowaniu pociągów.
Aby uniknąć wypadku na przejeździe, kierowcy powinni pamiętać o 5 prostych zasadach:
- Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
- Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub migającym czerwonym światłem;
- Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać; Poczekaj, aż znowu będą w pełni podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę;
- Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
- Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.
Rozejrzyj się za Żółtą Naklejką PLK – może uratować Twoje życie
Żółte naklejki umieszczone są zawsze od wewnętrznej strony krzyża świętego Andrzeja albo na napędach rogatek od strony torów. To dlatego, że jeśli samochód utknie na torach lub między rogatkami, wówczas kierowca szybko ją zobaczy i będzie mógł z niej skorzystać.
Na żółtych naklejkach widnieją trzy numery:
- indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania);
- alarmowy 112;
- do służb technicznych PLK („w razie awarii”).
W przypadku zagrożenia, jeśli kierowca zadzwoni na 112 i poda numer przejazdu, operator natychmiast określi dokładnie, gdzie się znajduje. Następnie dyżurny ruchu PLK SA będzie miał możliwość zatrzymać pociąg lub nakazać maszyniście, by zwolnił.
ŻNPLK pomagają także zgłosić awarię na przejazdach. Wystarczy jeden telefon i służby techniczne będą mogły szybko zareagować, gdy np. rogatka jest połamana lub uszkodzona, roślinność zasłania widoczność lub oznakowanie przejazdu albo jeśli na przejeździe są zdewastowane czy odwrócone znaki drogowe.
Kierowcy, pamiętajcie: w razie potrzeby zawsze możecie wyłamać rogatkę. Jeśli jesteście na przejeździe, a szlabany się zamknęły, to nie czekajcie, wyłamcie rogatkę, zjedźcie z toru i skontaktujcie się ze służbami, korzystając z Żółtej Naklejki.
Więcej informacji na temat projektu Żółta Naklejka PLK i kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl
Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.