Powrót

PLK SA i DORD wspólnie dla bezpieczeństwa na przejazdach

Warsztat PLK SA dla egazminatorów DORDu. Fot2.2 M. Pabiańska 10.04.2025r.

Warsztaty eksperckie to jedno z działań kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, której celem jest eliminowanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Spotkania i wymiana poglądów z pracownikami Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego mają wyjątkową wartość, ponieważ to właśnie egzaminatorzy są ostatnim ogniwem łańcucha, który decyduje o przyszłości kandydata na kierowcę. Na spotkaniach kolejowi eksperci przypominają o zasadach przekraczania skrzyżowań kolejowo-drogowych i wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK. To również dobry moment do konfrontacji dwóch stanowisk i punktów widzenia – kolejowego i drogowego. Cel jest zawsze ten sam – podnoszenie poziomu bezpieczeństwa. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje materiały dydaktyczne, pomocne w egzaminowaniu przyszłych kierowców.

Bezpieczeństwo jest priorytetem dla PLK SA. Prowadzimy działania w różnych obszarach. Szczególnie ważna jest dla nas wymiana poglądów z instytucjami, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Chcemy, aby każdy kto uzyskuje prawo jazdy miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych i aby znajomość przepisów była odpowiednio weryfikowana – mówił Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

– Współpraca DORD i PLK SA jest bardzo istotna. Przejazdy kolejowo-drogowe, to newralgiczne punkty i kandydaci ubiegający się o uprawnienia kierowcy muszą wykazać się szczególną ostrożnością. Sądzimy, że wymiana poglądów z kolejarzami będzie sprzyjała podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa na skrzyżowaniach torów i drogi, zwłaszcza przy rosnącej liczbie kierowców i połączeń kolejowych – powiedział Dariusz Galik, Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (DORD) we Wrocławiu.

Na terenie województwa dolnośląskiego jest ponad 1200 przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczne przekraczanie torów.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z niewłaściwego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek, to najczęstsze przyczyny tragedii.

W 2024 r. na Dolnym Śląsku doszło do 7 wypadków na przejazdach, w których zginęła 1 osoba, a 1 została ciężko ranna. W Polsce wypadków było 158. Zginęło 49 osób.

Wierzymy, że spotkania z egzaminatorami oraz szkolenia instruktorów nauki jazdy, a także docieranie do każdej grupy wiekowej i społecznej może realnie zmniejszyć liczbę wypadków i nauczyć użytkowników dróg odpowiednich zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych.

Logo kampanii Bezpieczny Przejazd

Więcej informacji na temat kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl

Kontakt dla mediów:
Marta Pabiańska
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 600 084 106