W marcu mieszkańcy i podróżni skorzystają z nowego przystanku Stare Grudze
Nowe przystanki na sieci kolejowej w regionie to lepszy dostęp do szybkich i wygodnych podróży pociągiem. Od 10 marca mieszkańcy będą mieli do dyspozycji nowy przystanek Stare Grudze na linii Łódź – Łowicz. To drugi peron, który powstał na tej trasie w ostatnich miesiącach. Od grudnia ubiegłego roku pasażerowie korzystają z nowego przystanku Zgierz Rudunki.
Przystanek Stare Grudze został wybudowany na jednotorowej linii Łódź – Łowicz przy skrzyżowaniu torów z lokalną drogą łączącą miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź.
Nowy obiekt przejmie obsługę podróżnych z oddalonego o kilkaset metrów przystanku Grudze, który zostanie rozebrany. Nowa lokalizacja umożliwi lepsze łączenie podróży koleją z indywidualnymi środkami transportu.
Peron przystanku Stare Grudze jest wyższy, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie do/z pociągów. Zamontowane zostały ławki. Ustawiono słupy oświetleniowe, oznakowanie i gabloty informacyjne. Obecnie montowane są wiaty. Do wykonania pozostało ogrodzenie oraz drogi dojścia do przystanku. Oświetlenie LED na peronie zwiększy bezpieczeństwo podróżnych po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy.
Program przystankowy w województwie łódzkim
W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych przystanków Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz zmodernizowanych Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpocznie się budowa nowych przystanków Łódź Zarzew i Głowno Północne. Na etapie projektowania jest przystanek Izabelów k. Zduńskiej Woli.
W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest na początku 2025 r.
Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów.
W ramach programu przystankowego w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w 9 lokalizacjach, w 43 miejscach postępują prace budowlane, a dla 7 trwają postępowania przetargowe.