Projekt prac na linii z Wągrowca w kierunku Gołańczy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na zapewnienie części finansowania do przygotowania dokumentacji dla projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa – prace przygotowawcze”. Z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczone zostanie 6 mln zł.
– Efektywne wykorzystywanie środków budżetowych oraz unijnych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to poprawa warunków podróży na międzywojewódzkich i regionalnych trasach. Również inwestycja planowana w północno-wschodniej części Wielkopolski od Wągrowca w kierunku Gołańczy oznacza dla mieszkańców dogodniejszy dostęp do kolei – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Inwestycja zwiększy dostęp do kolei – pociągi pojadą nowym torem na ok. 30 km od Wągrowca do granicy województwa. Odtworzony zostanie niewykorzystywany od 2004 r. odcinek Gołańcz – Panigródz. Trasa będzie przystosowana do prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla składów towarowych. Bezpieczeństwo zwiększy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, Sprawne przejazdy zapewnią nowoczesne urządzenia sterowania. Linią będzie mogło przejechać więcej pociągów dzięki budową mijanek w Roszkowie Wągrowieckim i Grylewie.
Lepsze warunki podróży zapewnią zmodernizowane perony na 6 stacjach i przystankach, m.in. Kobylec, Grylewo i Gołańcz. W Wągrowcu mieszkańcy zyskają nowy przystanek w rejonie ul. Rogozińskiej. Będą wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Podpisanie umowy z wykonawcą na projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa – prace przygotowawcze” planowane jest pod koniec marca br.
Po zapewnieniu finansowania, dokument umożliwi prace przewidywane jest w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021- 2027.
Koleją z Poznania przez Gołańcz do Bydgoszczy
Uzupełnieniem prac w Wielkopolsce będzie przygotowywana rewitalizacja linii na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Planowana jest modernizacja peronów i przystosowanie niewykorzystywanego obecnie odcinka granica regionu – Kcynia do obsługi pociągów pasażerskich. Przepustowość trasy zwiększy budowa mijanki między Kcynią a Nakłem nad Notecią. Dzięki inwestycji możliwe będą przejazdy pociągów pasażerskich z Poznania do Bydgoszczy przez Kcynię. Dokumentacja, przy wykorzystaniu środków UE z RPO Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zostanie przygotowana do końca 2023 r.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego.