PLK wspiera kształcenie przyszłych kolejarzy
Obecnie współpraca PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze szkołami ponadgimnazjalnymi dotyczy trzynastu placówek: w Lublinie, Małaszewiczach, Szczecinie, Sosnowcu, Skarżysku Kamiennej, Łodzi, Siedlcach, Stargardzie Szczecińskim, Krakowie, Żarowie, Ostrowie Wielkopolskim, Tarnowskich Górach i Nowym Sączu. W klasach o profilu kolejowym kształci się ponad 500 osób.
Szkoły znacznie skracają proces przygotowania do zawodu kolejarza. Oferują naukę na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowych oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego. Stypendystom, po zakończeniu nauki, Spółka gwarantuje zatrudnienie. Już w bieżącym roku PLK planuje w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu zatrudnić przygotowane osoby w zespołach utrzymania i diagnostyki drogi kolejowej oraz w zespołach inżynierii ruchu.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają placówki w staraniach o utworzenie kierunków kolejowych, m.in. przy opracowywaniu i organizacji programu praktyk zawodowych, wyposażaniu pracowni w pomoce dydaktyczne oraz zatrudnianiu pracowników PLK w charakterze wykładowców.
Działania spółki związane z reaktywowaniem szkolnictwa kolejowego zmierzają do tego, by kształcenie praktyczne było prowadzone w ścisłym powiązaniu z pracodawcą.
Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 694 480 239