Powrót

Nowy plan adaptacji infrastruktury kolejowej do zmian klimatu

Widok z drona na las i tory kolejowe. Autor PLK

Zaktualizowany „Plan adaptacji infrastruktury kolejowej do zmian klimatu” uwzględnia prognozowane zmiany klimatyczne do 2100 roku, aby dostosować się do rosnącego poziomu wiedzy czy też zmieniających się wymogów prawa w tym zakresie.

Wyzwania klimatyczne

Globalne zmiany klimatu, takie jak wzrost temperatury, nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, zmienność opadów oraz podnoszenie się poziomu morza, mają znaczący wpływ na funkcjonowanie infrastruktury kolejowej. W latach 2013-2023 na sieci linii kolejowych zarządzanych przez PLK SA odnotowano średnio rocznie ponad 4,9 tys. incydentów związanych z warunkami pogodowymi, które zakłócały proces przewozowy. Świadczy to o wysokiej podatności infrastruktury na zmiany klimatyczne.

Aktywne działania

Transport kolejowy, zarówno pasażerski, jak i towarowy, odgrywa ważną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatu, będąc najmniej emisyjnym środkiem transportu. Trzymamy się tego trendu, dlatego wpływ pozytywnych działań Polskich Linii Kolejowych na klimat przeważa nad skutkami bezpośrednich emisji wytwarzanych przez Spółkę. Przyjmując „Plan adaptacji infrastruktury kolejowej do zmian klimatu”, dążymy nie tylko do przystosowania infrastruktury do zmieniających się warunków klimatycznych, ale także do ich łagodzenia. Działania zawarte w dokumencie podzielono na dwie grupy: te na poziomie organizacji oraz te dotyczące projektowania, eksploatacji i utrzymania infrastruktury kolejowej. Realizacja planu wymaga zaangażowania wielu jednostek i komórek organizacyjnych, jak i spółek zależnych z Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zrównoważony rozwój

Plan uwzględnia również przygotowanie PLK SA do sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kluczowe w aspekcie zagadnień środowiskowych jest oszacowanie śladu węglowego oraz wyznaczenie celów ukierunkowanych na obniżenie emisji gazów cieplarnianych.

W odpowiedzi na te wyzwania, opracowaliśmy wytyczne dotyczące raportowania emisji gazów cieplarnianych oraz stworzyliśmy kalkulator śladu węglowego dla Grupy Kapitałowej PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Kluczowe jest stałe monitorowanie i dostosowywanie działań, aby sprostać wyzwaniom klimatycznym.

Kontakt dla mediów:
Joanna Kursa
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 22 473 30 02