Powrót

Nakło nad Notecią zyska nowy przystanek

Nakło nad Notecią Dąbrowskiego. fot. Szymon Danielek PLK

Nowy przystanek Nakło nad Notecią Dąbrowskiego powstanie przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Dąbrowskiego. Planujemy budowę dwóch peronów z wygodnymi dojściami, dostosowanymi również do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą wiaty, ławki, gabloty informacyjne, czytelne oznakowanie oraz energooszczędne oświetlenie LED. Nowy przystanek zapewni lepszy dostęp do kolei w kierunku Piły oraz Bydgoszczy (linia kolejowa nr 18 Kutno – Piła Główna).

Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na realizację zadania. Wyłoniony wykonawca przygotuje dokumentację projektową oraz zrealizuje prace budowlane. Środki na realizację zadania pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2026 r.

Dzięki Programowi zmienia się również stacja Nakło nad Notecią, gdzie budowane jest nowe przejście pod torami. Aktualnie wykonawca zabezpiecza wykopy i budynki przed rozpoczęciem drugiego etapu budowy przejścia, na odcinku od ul. Dworcowej do peronu nr 2. Podróżni już korzystają z przebudowanego odcinka od parkingu Park & Ride do peronu nr 2. W tej części trwają prace wykończeniowe. Dostęp do peronu nr 2 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się jest nadal możliwy przez przejście dla pieszych w poziomie szyn.

Nowe przejście podziemne będzie mieć windy na wejściach oraz na perony nr 1 i 2, które ułatwią dostęp do kolei wszystkim podróżnym. Dzięki realizacji inwestycji budynek dworca oraz perony połączone zostaną z ul. Nową i parkingiem Park & Ride, co zapewni integrację różnych środków transportu oraz ułatwi dostęp do kolei osobom dojeżdżającym na stację samochodami, komunikacją publiczną oraz rowerami. Wartość prac wynosi ok. 30 mln zł netto. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2025 r.

Kolej w woj. kujawsko – pomorskim bliżej podróżnego

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” ma za zadanie przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono ponad 1 mld zł. W efekcie podróżni zyskają lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W woj. kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z nowych przystanków Tuchola Rudzki Most, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Śródmieście i Grudziądz Rządz, przebudowanych przystanków Bydgoszcz Zachód i Grzybno oraz nowego dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek. W budowie są nowe przystanki Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska Centrum. Do listy podstawowej programu zostało również dopisane zadanie polegające na budowie nowego przystanku o roboczej nazwie Brodnica Fabryczna – w trakcie przygotowania jest program funkcjonalno-użytkowy dla realizacji zadania w formule „projektuj – buduj”.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 214 lokalizacji, a na liście rezerwowej 100.

Kontakt dla mediów:
Przemysław Zieliński
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02

Pliki do pobrania