Powrót

Jeszcze bezpieczniej na kolejowej trasie z Krakowa do Katowic

Wiadukt na ul. Słowackiego w Trzebini

Nowe wiadukty drogowe planowane są w Jaworznie (Ciężkowice), Młoszowej, Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach. Dodatkowo uwzględniono budowę dwóch przejść podziemnych – w Rudawie i przy przystanku Kraków Mydlniki Wapiennik.

Nowe obiekty i drogi dojazdowe zastąpią 6 przejazdów kolejowo-drogowych na trasie z Krakowa w kierunku Katowic. PLK zwiększą bezpieczeństwo i usprawnią lokalną komunikację dla mieszkańców miejscowości położonych przy szlaku kolejowym. Część kosztów inwestycji współfinansują lokalne samorządy. Projekt został podzielony na zadania. Wykonawcy mogą zgłosić wykonanie wszystkich obiektów lub tylko wybrane.

Dla poprawy bezpieczeństwa na kolei i drogach

Budowa bezkolizyjnych przejazdów na trasie z Katowic do Krakowa zwiększyła poziom bezpieczeństwa na torach i usprawniła ruch drogowy. W ramach modernizacji linii kolejowej E30 PLK zbudowały 10 nowych wiaduktów oraz przebudowały już eksploatowane. Ostatnim, oddanym w grudniu do użytku obiektem był wiadukt na ul. Słowackiego w Trzebini. Kierowcy korzystają już z obiektów w Jaworznie, Woli Filipowskiej, Krzeszowicach, Krakowie.

Budowa nowych wiaduktów i przejść podziemnych, to część inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pn. „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”.

Skrócił się czas podróży na trasie z Krakowa do Katowic. Najszybszymi pociągami jedziemy mniej niż godzinę. W ramach projektu zmodernizowano 5 stacji kolejowych i 6 przystanków oraz wybudowano nowy przystanek Kraków Bronowice. Pociągi pasażerskie po przebudowanych torach od grudnia kursują z prędkością 120 km/h, a docelowo zostanie ona podniesiona do 160 km/h. Inwestycja poprawiła warunki transportu ludzi i towarów. W ramach prac wykonawcy przebudowali lub wykonali od podstaw w sumie 53 obiekty inżynierskie, w tym 20 mostów. Projekt warty przeszło 2 mld zł współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Kontakt dla mediów:
Piotr Hamarnik
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 605 352 883