Powrót

Krzyż św. Andrzeja: od symboliki do bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Krzyż św. Andrzeja z sygnalizacją świetlną.

Nazwa tego krzyża wywodzi się z kultury chrześcijańskiej – święty Andrzej poniósł śmierć męczeńską na krzyżu w kształcie litery X.

Współcześnie taki krzyż, którego ramiona przecinają się pod kątem innym niż 90 stopni kojarzony jest na całym świecie głównie z przejazdami kolejowo-drogowymi.

W Polsce można go spotkać przed przejazdami kategorii C i D czyli tymi, które nie są wyposażone w urządzenia rogatkowe oraz przed przejściami kategorii E. W naszym kraju funkcjonują 2 rodzaje znaku drogowego w kształcie krzyża:

Forma znaku informuje użytkownika drogi czy ma do pokonania jeden czy więcej torów. Niezależnie od liczby torów prawidłowo ustawiony krzyż św. Andrzeja powinien znajdować się w odległości 5 m od główki skrajnej szyny, wyznaczając jednocześnie miejsce zatrzymania naszego pojazdu jeśli nadjeżdża pojazd szynowy.

Za prawidłowe ustawienie i czytelność tego znaku odpowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., więc jeśli zauważysz zniszczony znak, zarośnięty przez okoliczną roślinność (przez to mniej czytelny) zgłoś ten fakt do naszych służb technicznych za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej kampanii „Bezpieczny Przejazd” lub skorzystaj z aplikacji mobilnej „Bezpieczny Przejazd”.

Możesz to zgłosić także na numer telefonu „w razie awarii” z Żółtej Naklejki PLK, którą znajdziesz na odwrocie krzyża świętego Andrzeja. Podaj dyspozytorowi numer skrzyżowania z naklejki pozwoli to na szybką reakcję naszych służb technicznych i usuniecie nieprawidłowości. Przełoży się to na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Dbanie o widoczność i prawidłowe funkcjonowanie tych znaków znacząco zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach, a każdy uczestnik dróg może przyczynić się do poprawy warunków jazdy, reagując na zauważone nieprawidłowości. Krzyż świętego Andrzeja, choć pierwotnie związany z tradycją chrześcijańską, odgrywa niezwykle ważną rolę w systemie znaków drogowych. Jako znak ostrzegawczy na przejazdach kolejowo-drogowych, jego zadaniem jest informowanie kierowców o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Prosty i sugestywny kształt „X” przywołuje ideę przecięcia dróg o różnej specyfice oraz przypomina o potrzebie zachowania czujności. Tu tor kolejowy jest trasą o priorytecie – pociąg nie może nagle się zatrzymać, co wymaga szczególnej uwagi od kierowców.

Kierowco, posłuchaj głosu rozsądku, dołącz do grona Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa!