Powrót

28 października Światowym Dniem Animacji

Ikona kalendarza oraz rysunkowa Ambasadorka Bezpieczeństwa, napis światowy dzień animacji

Idea tego globalnego święta zrodziła się na początku XXI wieku dla upamiętnienia pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile’a Reynauda, który odbył się 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu. Powszechnie uznaje się to wydarzenie za symboliczny początek historii animacji. Od 2002 roku Międzynarodowy Dzień Animacji jest flagowym wydarzeniem organizowanym na całym świecie przez ASIFA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego), we współpracy z licznymi organizacjami i festiwalami jak np. z Festiwalem O!PLA („O! Polska Animacja”, ale też „Oh! People Love Animation”).[1] Dzień ten został ustanowiony przez ASIFA z inicjatywy Raoula Servaisa, znanego belgijskiego animatora i pedagoga, aby uczcić dziedzictwo Reynauda oraz docenić rozwój i znaczenie animacji w sztuce filmowej.

Światowy Dzień Animacji obchodzony jest na różne sposoby na całym świecie. W wielu miejscach organizowane są pokazy filmów animowanych, wystawy, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Odbywają się również warsztaty animacji dla dzieci i dorosłych. W mediach pojawiają się liczne artykuły i reportaże na ten temat.

Animacja to nie tylko rozrywka – odgrywa ona również istotną rolę edukacyjną i społeczną. Dzięki animowanym filmom i serialom, trudne tematy mogą być przedstawione w sposób przystępny, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, zwłaszcza w sytuacjach bezpieczeństwa, do którego zalicza się chociażby prawidłowe pokonywanie przejść i przejazdów kolejowo-drogowych. Dlatego korzystając z okazji Światowego Dnia Animacji zapraszamy wszystkich - i małych i dużych - do obejrzenia naszych filmików przedstawiających przygody rodziny Ambasadorki Bezpieczeństwa oraz ich sąsiadów.


[1]  https://info-day.pl/events/swiatowy-dzien-animacji/ [dostęp: 21.10.2024 r.]