Powrót

Zmieniają się stacje Kutno i Łowicz – trwa modernizacja linii E20 Warszawa - Poznań

- Inwestycja na linii E20 Warszawa - Poznań, którą rozpoczęliśmy w połowie czerwca, jest dokończeniem modernizacji z lat 90-tych. Trasa jest bardzo ważną częścią korytarza transportowego TEN-T Morze Północne – Bałtyk i po przebudowie zwiększą się jej możliwości. Pasażerowie pociągów regionalnych, dalekobieżnych i aglomeracyjnych zyskają lepsze połączenia. Sprawniejszy będzie także przewóz towarów – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu, Dyrektor ds. Realizacji Inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. 

Wykonawca zdemontował już około 85 km sieci trakcyjnej na odcinkach Swarzędz – Kostrzyn, Podstolice – Strzałkowo i Strzałkowo – Konin. Między Podstolicami a Sokołowem i na stacjach Podstolice i Konin została zdemontowana już część starych torów i przystąpiono do wbijania pali pod fundamenty nowych słupów sieci trakcyjnej. W Koninie rozpoczęły się już prace przy budowie nowego toru do elektrowni przeznaczonego dla pociągów towarowych. Czyszczone są przęsła mostu kolejowego pomiędzy Podstolicami a Wrześnią. 

W roboty na obszarze LCS Konin (120 km odcinek pomiędzy Swarzędzem a Barłogami) zaangażowanych jest około 200 osób. Pracuje ciężki sprzęt, min.: koparki, ładowarki, samochody samowyładowcze, spycharki, dwie torowe palownice oraz oczyszczarka tłucznia. Kończy się demontaż sieci trakcyjnej. Wykorzystano do pracy 8 pociągów sieciowych. 

W Kutnie zdemontowano ponad 2 km torów, 18 km sieci trakcyjnej oraz urządzenia srk, część peronów i 4 rozjazdy. Między stacjami Krzewie i Kłodawa zdemontowano stare tory i słupy trakcyjne. Wbito prawie 300 nowych fundamentów pod sieć trakcyjną. 

W Łowiczu przystąpiono do rozbiórki peronu i nastawni, która zostanie zastąpiona nowoczesnym Lokalnym Centrum Sterowania. Demontowane są stare urządzenia sterowania ruchem. Na szlaku między Żychlinem a Jackowicami zdemontowano 150 słupów trakcyjnych. Pracują m.in. 2 pociągi fundamentowe, 6 koparek, 2 palownice, a także pociąg sieciowy do demontażu istniejącej sieci trakcyjnej. Wykonawca zgromadził ponad 70 tysięcy podkładów i 520 ton szyn.

Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Równocześnie z robotami rozbiórkowymi na bieżąco gromadzone są kolejne materiały potrzebne do wykonania przebudowy – szyny, podkłady i elementy nowej sieci trakcyjnej. 

Modernizacja torów, sieci trakcyjnej i obiektów między Warszawą a Poznaniem zwiększy możliwości przepustowe linii i pozwoli na przejazd znacznie większej liczby pociągów na dobę. Usprawni to ruch zarówno regionalny jak i międzyregionalny. Nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym, nowoczesne Lokalne Centra Sterowania, nowe skrzyżowania bezkolizyjne i przebudowane przejazdy kolejowo-drogowe zwiększą bezpieczeństwo.

Pasażerowie zyskają oczekiwany komfort podróżowania. Przebudowane stacje i przystanki będą spełniały wysokie standardy obsługi oraz będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Modernizacja linii jest również niezwykle ważna dla przewozów towarowych. Trasa zostanie dostosowana do obsługi pociągów o długości 750 m, będą sprawnie przejeżdżały cięższe ładunki.


Liczby inwestycji:
5 stacji i 4 przystanki – przebudowa;
237 km - odcinek dwutorowej linii między Swarzędzem a Sochaczewem;
659 km sieci trakcyjnej - kompleksowa wymiana; 
366 km torów - przebudowa;
269 szt. rozjazdów - kompleksowa wymiana;
16 mostów – przebudowa;
10 wiaduktów - przebudowa


Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
tel. kom. +48 600 084 749

"Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji"