Wrześniowa korekta rozkładu jazdy pociągów
- Korekta rozkładu jazdy umożliwia pasażerom skorzystanie z owoców ostatnich inwestycji. Nowe i szybsze połączenia, nowe miejsca obsługi podróżnych. Polska kolej zmienia się dla pasażerów i cieszymy się, że Polacy to dostrzegają. Dzisiaj z transportu kolejowego korzysta najwięcej Polaków w całym XXI w. Rozwijamy ten rodzaj transportu, ponieważ jest on najbardziej ekologiczny i komfortowy – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
- Zmiana rozkładu jazdy daje możliwość przewoźnikom dostosowania najlepszej oferty dla podróżnych i zapewnia PKP Polskim Liniom Kolejowym S.A. realizację prac m.in. na stacji Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny. Poprawiają one komfort, dostępność i bezpieczeństwo podróży koleją – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 3 września do 12 listopada.
Na Kujawach i Pomorzu wracają pociągi na zmodernizowane linie kolejowe
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały odcinek linii nr 207 Kwidzyn – Gardeja na trasie Grudziądz – Malbork. Zakończona przebudowa umożliwi od 3 września m.in. uruchomienie dalekobieżnego połączenia do Grudziądza, Sztumu i Kwidzyna skąd dojedziemy m.in. do Trójmiasta, Łodzi, Częstochowy czy Katowic.
Wracają pociągi na linię kolejową nr 215 odcinek Śliwice – Szlachta. Przez wakacje obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa. Wymiana szyn i podkładów oraz remont obiektów inżynieryjnych pozwoli na skrócenie o kilka minut przejazdu pociągów na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk.
Od 3 września po dwóch miesiącach przerwy wracają pociągi na odcinek linii Bursztynowo – Brodnica. Sprawne i bezpieczne przejazdy zapewniają wyremontowane wiadukty kolejowe w Jabłonowie Pomorskim.
Krótsze podróże
Od 3 września pociągi między Warszawą a Poznaniem pojadą o ok. 20 minut szybciej. Na trasie podróżni skorzystają z przebudowanej stacji Ożarów Mazowiecki. Lepszą obsługę zapewnią nowe perony i nowe przejście podziemne dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych.
Prace na Centralnej Magistrali Kolejowej przełożą się na skrócenie podróży ze stolicy do Krakowa i Wrocławia. Podróże na tych trasach będą krótsze o kilkanaście minut.
Wrześniowa korekta rozkładu jazdy przyniesie również lepsze połączenia kolejowe między głównymi miastami w kraju. Krótsze przejazdy do Warszawy będą m.in. z Zielonej Góry, Rzeszowa czy Bydgoszczy.
Większe możliwości podróży w Warszawie, Białymstoku, Krakowie
Wraz z nowym rokiem szkolnym przywrócony zostanie ruch na stacjach Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle – po wakacyjnej przerwie spowodowanej pracami na stacji Warszawa Zachodnia.
Od 3 września mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z pierwszego nowego peronu na przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Nowy przystanek ułatwi codzienne dojazdy do szkoły i pracy. Większe możliwości przejazdów zapewnią pociągi regionalne i dalekobieżne m.in w kierunku Warszawy, Ełku i Bielska Podlaskiego.
Od niedzieli w stolicy Małopolski podróżni skorzystają z nowego przystanku Kraków Grzegórzki na krakowskiej linii średnicowej. Dzięki nowemu obiektowi będzie można szybko i wygodnie dojechać do centrum Krakowa. Po wakacyjnej przerwie, rozpoczynają się kolejne prace na trasie Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane, zmieniające jakość trasy i zwiększające standard podróży pociągiem do Zakopanego.
Podróże z nowych i dostępniejszych stacji oraz przystanków
W woj. podkarpackim podróżni skorzystają aż z 8 nowych przystanków. Cztery z nich wybudowano w ramach rządowego Programu Przystankowego: Przemyśl Wschodni na linii Kraków – Medyka, Strzyżów Zachód na linii Rzeszów – Jasło oraz Chorzelów Południowy i Mielec Południowy na linii Padew – Mielec – Dębica. Od 3 września pasażerowie otrzymają do dyspozycji również nowe przystanki będące częścią Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Są to: Sędziszów Małopolski Wschodni, Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Baranówka na trasie Kraków – Medyka oraz Żarnowa na linii Rzeszów – Jasło.
W woj. kujawsko – pomorskim w ramach rewitalizacji linii Toruń Wschodni – Chełmża na mapie kolejowej pojawi się nowy przystanek Toruń Katarzynka. Jednokrawędziowy peron o długości 125 metrów powstał w sąsiedztwie rozbudowującego się osiedla mieszkaniowego, zakładów pracy i drogi krajowej nr 91. Przystanek zwiększy dostęp do kolei w tej części Torunia.
W Wielkopolsce wygodniej wsiądziemy z nowych peronów na przystankach Słupca, Pleszew i Książno. W woj. zachodniopomorskim od 3 września oddany do użytku zostanie nowy peron przystanku Recz Pomorski wybudowany z Programu Przystankowego.
W woj. mazowieckim od niedzieli zwiększy się komfort podróży na stacji Mrozy między Warszawą a Siedlcami. Dwukrawędziowy peron w Mrozach zostanie wydłużony o 100 metrów. Umożliwi to obsługę dłuższych pociągów pasażerskich.
Skrzyżowania bezkolizyjne i inwestycje dla podróżnych
Rozkład jazdy pociągów uwzględnia modernizacje linii, stacji, przystanków w całym kraju. Od września dzięki programowi zastępowania przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami wzrost bezpieczeństwa zapewnią nowe tunele drogowe/wiadukty kolejowe w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) i Gałkowie (woj. łódzkie).
Współpraca zarządcy infrastruktury, przewoźników i wykonawców pozwala na optymalne wykorzystanie sieci kolejowej i uzyskanych efektów prac oraz kontynuowanie inwestycji. Dla wygodnych i atrakcyjnych podróży regionalnych i dalekobieżnych prace realizowane są m.in. na liniach: Poznań – Szczecin, Czyżew – Białystok oraz stacjach Warszawa Zachodnia, Olsztyn Główny.
W stolicy kontynuowana jest przebudowa Warszawy Zachodniej - największej stacji kolejowej w Polsce. By zapewnić sprawne kursowanie pociągów część z nich będzie kierowana przez stację Warszawa Gdańska. Na odcinku Warszawa Wawer – Warszawa Wschodnia rozpocznie się kolejny ważny etap prac. Zaplanowane są zmiany w komunikacji, które zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy.
Informacja dla podróżnych
Aktualny i przyszły rozkład jazdy pociągów można sprawdzić przed podróżą w Internecie na portalpasazera.pl, rozklad-pkp.pl, www.intercity.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera i Rozkład-PKP. Również przewoźnicy publikują rozkład jazdy na stronach internetowych, np. https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-zwieksza-czestotliwosc-pociagow-na-wakacje.html. Nowe rozkłady są dostępne także na stacjach i przystankach w formie plakatów.