Wrześniowa korekta rozkładu jazdy
Zmiany rozkładu jazdy zapewniają utrzymanie płynnego ruchu pociągów i przyjętych w rozkładzie czasów przejazdu. Na sieci kolejowej trwają największe od lat inwestycje, których efektem będą krótsze podróże pociągiem, lepiej dostępne, wygodniejsze stacje i przystanki. Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prace poprawią komunikację regionalną i międzyregionalną. Zarządca infrastruktury i przewoźnicy, wykorzystując możliwości linii, opracowali optymalną ofertę połączeń. Korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać od 2 września do 20 października.
Koleją na Wschód
Na przebudowywanej linii z Lublina do Stalowej Woli Rozwadów w pierwszą niedzielę września podróżni będą mogli skorzystać z nowych peronów w Kraśniku, Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wieś i Pułankowicach. Ruch pociągów zostanie przywrócony na odcinku Lublin Zemborzyce – Kraśnik. Równocześnie rozpoczną się prace na odcinku Kraśnik – Zaklików. Dla pasażerów wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa.
Podróżni na trasie Lublin – Warszawa powinni zwrócić uwagę na obowiązujące już zmiany związane z modernizacją linii. Pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. 2 września zaplanowano otwarcie dla ruchu pociągów regionalnych odcinka Świder – Otwock oraz Pilawa – Garwolin. Na trasie Garwolin – Dęblin nadal obowiązywać będzie komunikacja zastępcza.
Na Lubelszczyźnie modernizacja stacji w Białej Podlaskiej i Terespolu zwiększy komfort podróży. Prace na torach wymagają zmian. Dotyczy to pociągów regionalnych i dalekobieżnych IC Polonez i IC Niemcewicz.
Wielkopolska po kolei
Od30 września po zmodernizowanych torach pojadą pociągi na odcinku Oborniki Wlkp. – Piła. Pasażerowie skorzystają z nowych peronów w Obornikach Wielkopolskich i Chodzieży. Dalsze prace na linii pozwolą skrócić podróż między Poznaniem a Piłą do ok.80 min.
Postępuje modernizacja linii Warszawa-Poznań. Od połowy lipca są już regularne kursy pociągów z Wrześni do Konina. Za pociągi regionalne kursują autobusy na trasie Konin – Kutno. Pociągi dalekobieżne kursują przez Gniezno – Inowrocław Rąbinek – Barłogi do Warszawy. Od 21 września do 20 października niektóre pociągi PKP IC, m.in. relacji Warszawa – Berlin pojadą trasą zmienioną od Kutna przez Toruń do Poznania lub Bydgoszczy.
Podróże w aglomeracji warszawskiej
Przed rozpoczęciem roku akademickiego, 24 września wrócą pociągi na trasę Warszawa-Grodzisk Mazowiecki. Pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w Parzniewie. Obsługa podróżnych będzie odbywać się z nowych peronów. Będą jeszcze prace wykończeniowe. Więcej informacji na grodzisk-warszawa.pl.
Nowości PKP Intercity
Od 2 września pociągi IC Hutnik, kursującyna trasie Gdynia – Katowice, IC Sukiennice relacji Gdynia - Kraków oraz IC Witkacy relacji Gdynia – Zakopane będą zatrzymywać się w Smętowie. Poróżni w Jastrowie będą mogli skorzystać z połączenia Lublin – Kołobrzeg (TLK Kochanowski).
Na trasy powrócą składy PKP IC: IC Barbakan rel. Kraków – Szczecin/Świnoujście i IC Włókniarz rel. Łódź – Szczecin (od 21 września do 20 października pojedzie w skróconej relacji Szczecin – Poznań). W związku z szerokim procesem inwestycyjnym na kolei, część pociągów kursuje trasami objazdowymi. Więcej na intercity.pl.
Komunikacja w centrum kraju
W związku z pracami na linii z Warszawy do Radomia, na trasie Czachówek Południowy – Warka zmieni się rozkład jazdy niektórych pociągów regionalnych. Składy dalekobieżne IC Orłowicz, IC Kolberg, TLK Kinga oraz IC Żeromski pojadą trasą zmienioną – tj. częściowo Centralną Magistralę Kolejową, przez Idzikowice i Przysuchę, by w Radomiu powrócić na swoją właściwą trasę.
W woj. łódzkim w związku z budową nowych peronów i torów na linii Zduńska Wola - Łódź Kaliska, za pociągi regionalne w większości będą kursowały autobusy, a pociągi PKP IC (IC Słowacki, IC Włókniarz, IC Barbakan, IC Portowiec) pojadą trasami zmienionymi. Szczegółowe informacje przekazują przewoźnicy.
Pociągiem w Krakowie
W Krakowie budowane są dodatkowe tory na odc. Kraków Główny Towarowy - Rudzice. Dlatego od 2 września wraca przerwa w ruchu pociągów na trasie Kraków Główny - Podłęże od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-14.30.
Ze względu na przebudowę stacji Kraków Płaszów, niektóre składy pojadą zmienioną trasą lub zastąpi je komunikacja autobusowa.
Zmiany w regionach
We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice. Ruch kolejowyna odcinku Raszowa – Gogolin będzie prowadzony jednym torem. Zmienią się godziny kursowania składów dalekobieżnych.
Prace na linii Częstochowa – Zawiercie wymagają zmian w kursowaniu pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Niektóre pojadą od Częstochowy przez Częstochowę Mirów do Poraja. Po wymianie torów i przebudowie peronów podróż będzie szybsza i wygodniejsza.
Na Warmii i Mazurach kontynuowane są prace modernizacyjne na linii Działdowo – Olsztyn. Część pociągów dalekobieżnych jedzie objazdem przez Iławę, a za pociągi regionalne wprowadzona jest komunikacja zastępcza. Na trasie Szczytno – Ełk w czasie prac za pociągi kursują autobusy.
Na Opolszczyźnie przebudowywana jest linia z Opola do Nysy, po zakończeniu prac czas przejazdu na linii skróci się o ok. 40 min. Podróżni już korzystają z odnowionych peronów w Komprachcicach i Opolu Chmielowicach na trasie z Opola Zachodniego do Szydłowa. Od 1 sierpnia komunikacja zastępcza autobusowa obowiązuje na odcinku Szydłów – Łambinowice.
Wygodna podróż z nowych peronów
W ramach Krajowego Programu Kolejowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają komfort obsługi na stacjach i przystankach. Podróżni już korzystają z oddanych w tym roku peronów m.in. w Małaszewiczach, Rybniku, Jaworzno Szczakowej i Chmielnikach Bydgoskich. Od sierpnia dostępne są 2 nowe perony na stacji Kłodzko Główne. Trwa przebudowa przystanków w Warszawie i Krakowie oraz m.in. stacji Szczecin Główny, Lublin, Rzeszów Główny i Gdańsk Główny.
Obok modernizacji linii kolejowych i stacji kolejarze przebudowują także dworce. Dzięki inwestycjom PKP S.A. w całym kraju zmodernizowanych oraz wybudowanych zostanie ok. 200 obiektów. Część z nich zostanie otwarta jeszcze w tym roku. Będą to dworce: Poznań Garbary, Poznań Zachodni (na stacji Poznań Główny), Pruszków, Strzelin, Jawor, Siechnice, Święta Katarzyna i Smardzów Wrocławski.
Informacja dla podróżnych
31 sierpnia oraz 1-3 września br. na największych dworcach w Polsce - Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie, do dyspozycji podróżnych będą informatorzy mobilni. Pomocą służą także pracownicy punktów InfoDworzec.
Informacje są już dostępne na stacjach i przystankach w formie plakatów. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. W sieci rozkład jazdy pociągów jest dostępny na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl, a także bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Przydatne w podróży informacje m.in. o dostępnych na dworcach usługach prezentuje nowa strona www.pkp.pl.
Kontakt dla mediów:
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 694 480 239
PKP Intercity S.A.
Agnieszka Serbeńska
Rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 384
PKP S.A.
Michał Stilger
Rzecznik prasowy
michal.stilger@pkp.pl
T: + 48 798 962 993