Powrót

Szybsze podróże przez historyczny most nad Bugiem

Naprawa historycznego mostu nad Bugiem w miejscowości Mierzwice-Kolonia to możliwość skrócenia czas przejazdu pociągów. Poprawi się prędkość i płynność jazdy, co przełoży się na sprawne prowadzenie pociągów pasażerskich i towarowych na trasie Siedlce – Czeremcha.

W ramach zadania naprawiono uszkodzone elementy konstrukcji stalowej mostu, wymieniono podkłady (mostownice), poprawiono skrajnię obiektu, co umożliwi przejazd pociągom o większych gabarytach. PLK zadbały również o wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu. Na obiekcie zamontowano elementy zapobiegające wykolejeniom.

W trakcie prac remontowych ruch pociągów prowadzony był jednym torem na moście. Obecnie, po skończeniu robót, ruch odbywa się po obydwu torach przeprawy.

Naprawa uszkodzonych elementów konstrukcji stalowej w obu kratownicach oraz zabezpieczenie ich przed korozją poprawiły wygląd obiektu, który jest charakterystycznym elementem krajobrazu. Most odzyskał swój historyczny blaski.

Na konstrukcję ponad 320-metrowego kolejowego mostu składają się trzy stalowe, kratowe przęsła, oparte na kamiennych filarach. Obiekt wybudowano w 1905 roku i do dzisiaj stanowi wizytówkę regionu.

Prace na historycznym moście prowadzone były od końca marca 2017 r. do listopada 2017 r. w ramach zadania „Polepszenie jakości usług przewozowych na liniach objazdowych 31, 32, 36 w ramach dwóch projektów: „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne” oraz „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Zadanie dofinansowane jest ze środków Funduszu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Prace prowadzi Track Tec Construction Sp. z o.o., w konsorcjum z firmą Intop Warszawa Sp. z o.o. Wartość całego zadania to ok. 200 mln zł netto, z tego 6 mln zł to prace na moście kolejowym.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
668 679 414

,,Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji”