Szklarska Poręba Średnia – najwyżej położony przystanek z Programu Przystankowego
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót na stacji Szklarska Poręba Średnia, Jelenia Góra - Granica Państwa (Jakuszyce) nr 311. To trzeci przetarg, obok ogłoszonych postępowań na nowe warunki obsługi podróżnych w Niemojkach oraz Pasłęku.
– Prezydent Andrzej Duda na początku maja ogłosił Program obejmujący 200 przystanków kolejowych na terenie całego kraju. Dziś zaczynamy go realizować poprzez ogłaszanie pierwszych przetargów. Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że ok. 2 miliony Polaków mieszka w gminach, gdzie jest czynna linia kolejowa, ale nie ma odpowiedniej infrastruktury pasażerskiej. Program Prezydenta Andrzeja Dudy służy temu, by tego typu sytuacje wyeliminować. To kolejny krok na drodze do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Na przystanku Szklarska Poręba Średnia podróżni skorzystają z nowego prawie dwukrotnie wyższego peronu. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Inwestycja poprawi dostępność i komfort podróży koleją. Jest to szczególnie ważne w atrakcyjnym turystycznie regionie, gdzie w sezonie letnim i zimowym, coraz więcej turystów jedzie w Karkonosze i Góry Izerskie.
– Program Przystankowy odpowiada na potrzeby mieszkańców regionów i dodatkowo zwiększy dostępność komunikacyjną kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – powiedział Ireneusz Merchel – prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W Szklarskiej Porębie Średniej będą nowe wiaty i ławki. Lepszą obsługę zapewni czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy. Jaśniejsze oświetlenie umożliwi bezpieczne podróżowanie także po zmroku. Z peronów dogodniej skorzystają podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się, bowiem przewidziano pochylnie. Z myślą o potrzebach osób niedowidzących i niewidomych zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające. Dla cyklistów przewidziano stojaki rowerowe, dzięki czemu wygodnie będzie można łączyć podróż dwoma ekologicznymi środkami transportu.
Więcej informacji o ogłoszonych przetargach z Programu Przystankowego: https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/z-programu-prezydenckiego-dostepniejsza-kolej-w-niemojkach-4749/ oraz https://www.plk-sa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/dostepniejsza-kolej-na-stacji-paslek-4747/.
Program budowy 200 przystanków kolejowych
Ogłoszony 7 maja br. Program Przystankowy 2020-2025 zawiera propozycję 200 inwestycji. To budowa 104 przystanków nowych i w nowej lokalizacji, 45 przystanków odbudowywanych/ modernizowanych. W 51 lokalizacjach będą wydłużane lub przebudowywane perony.
Przedstawiona lista, to propozycje inwestycji, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Warunkiem inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z przystanków.
Program Przystankowy 2020-2025 realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Program jest komplementarny z Krajowym Programem Kolejowym oraz Programem Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku.
Proponowane do realizacji lokalizacje są na stronie Ministerstwa Infrastruktury https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-200-przystankow-kolejowych
Program Przystankowy w woj. dolnośląskim
W województwie dolnośląskim projekt przystankowy obejmuje 11 przystanków. W planach jest budowa nowych przystanków osobowych: Świdnica Zawiszów, Legnickie Pole, Mirków, oraz nowego przystanku we Wrocławiu (na trasie w kierunku Oleśnicy), a także budowa w nowej, wygodniejszej lokalizacji przystanków Piotrowice Świdnickie i Pasieczna. Program przewiduje również odbudowę nieczynnego przystanku Strzelce Świdnickie oraz przebudowę i odbudowę peronów w Ścinawie, Twardogórze i Szklarskiej Porębie (Szklarska Poręba Dolna oraz Szklarska Poręba Średnia).Realizacja inwestycji zwiększy dostępność mieszkańców do kolei, m.in. pozwoli na wygodne codzienne podróże pociągami do pracy czy szkoły oraz wyjazdy okazjonalne.