SOK – bezpiecznie na modernizowanych liniach
W ciągu doby około 300 patroli Straży Ochrony Kolei zwraca szczególną uwagę na tereny inwestycji. Pod nadzorem są m.in. roboty między Poznaniem a Warszawą, w Krakowie, miedzy Lublinem a Warszawą, Grodziskiem Mazowieckim a Warszawą, Krakowem a Katowicami czy Poznaniem a Szczecinem. Monitorowane są przejazdy i przejścia przez tory. SOK na bieżąco ścisłe współpracuje z policją przewoźnikami i dyspozyturą kolejową.
- Ochrona pieszych i zabezpieczenie inwestycji na torach, to coraz większy obszar działań Straży Ochrony Kolei. Skuteczna praca jest możliwa dzięki dużej mobilności funkcjonariuszy i wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Aktywne działania SOK ograniczyły o 45% liczbę kradzieży i dewastacji infrastruktury kolejowej za osiem miesięcy 2017 r. w porównaniu do poprzedniego roku – powiedział Paweł Boczek, zastępca Komendanta Straży Ochrony Kolei.
Funkcjonariusze monitorują nie tylko zabezpieczenie terenu, ale prowadzą akcje prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa osób korzystających z kolei. Ograniczają nielegalne przechodzenie przez tory, także na szlakach, na których jeżdżą tylko pociągi i pojazdy techniczne, wywożące i dowożące materiały i sprzęt. Przeprowadzone były dodatkowe akcje związane z początkiem roku szkolnego i przechodzeniem przez obszary kolejowe dzieci i młodzieży.
Nierozważne zachowanie pieszych może być przyczyna tragedii, ale także przyczyną poważnych zmian w komunikacji tam, gdzie ruch odbywa się tylko po jednym torze, gdyż na sąsiednim trwają prace. Wstrzymanie ruchu przez wypadek, to opóźnienia pociągów i duże koszty społeczne.
Od stycznia do września funkcjonariusze ujęli 84 złodziei infrastruktury i skontrolowali setki punktów skupu złomu. Skuteczne zabezpieczenie modernizowanych miejsc jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Funkcjonariusze korzystają z mobilnych centrów monitoringu, czyli specjalnych wozów operacyjnych z kamerami do obserwacji terenu w dzień i w nocy. Patrole piesze korzystają ze specjalnie szkolonych psów, które są najbardziej pomocne w terenie. W nocy funkcjonariusze wykorzystują nowoczesne termo i noktowizory. Rozstawione na głównych szlakach fotopułapki informują najbliższy patrol o osobach postronnych na terenie kolejowym.
Przykłady:
12 września w stacji Tarnowskie Góry funkcjonariusze SOK ujęli dwóch sprawców kradzieży sieci trakcyjnej z narzędziami do ciecia metalu. Odzyskali ponad 500 m przewodów elektrycznych.
5 września, dzięki wykorzystaniu fotopułapek pięć osób zostało schwytanych na gorącym uczynku, gdy cięli palnikami tory kolejowe na nieczynnej linii Ostrołęka – Szczytno.
2 września w pobliżu stacji Warszawa Wschodnia Towarowa funkcjonariusze SOK ujęli na gorącym uczynku 2 sprawców kradzieży kabli zasilających semafory.
Straż Ochrony Kolei w tym roku odzyskała mienie kolejowe o wartości 65 tysięcy złotych. Patrole codziennie chronią infrastrukturę przed dewastacja, co przekłada się za sprawne i bezpieczne kursowanie pociągów.
Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
668 679 414