Powrót

Śląskie. Bezpieczniej na 60 przejazdach kolejowo-drogowych

Przejazd kolejowy w Lisowie.

Zwiększenie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu drogi i toru, a także ograniczenie zmian w kursowaniu pociągów, to efekt modernizacji linii kolejowych w województwie śląskim, m.in. Częstochowa – Zawiercie oraz Chybie – Skoczów.

Na rewitalizowanej linii Chybie – Skoczów w tym roku 6 przejazdów zyskało dodatkowe zabezpieczenia. W sygnalizację świetlną i dźwiękową zostały wyposażone przejazdy w Zaborzu, dwa skrzyżowania w Mnichu i dwa w Pierśćcu, a przejazd w Cieszynie przy ul. Frysztackiej zyskał dodatkowo rogatki. Na linii Częstochowa – Zawiercie na przejazdach w Poraju, Zawodziu i Osinach, obok sygnalizacji świetlnej, zamontowano rogatki. Do końca roku zapory będą także w Imielinie przy ul. Drzymały.

W tym roku również na modernizowanym odcinku linii Częstochowa – Zawiercie na 9 przejazdach kolejowo-drogowych przewidziano nowe urządzenia. Już 4 przejazdy kolejowo - drogowe (m.in. w Poraju i Korwinowie) mają nowe urządzenia, a na pozostałych 5 (m.in. w Żarkach Letnisko i Masłońskim Natalin) urządzenia zostaną wymienione do końca roku.

Wzrósł poziom zabezpieczeń na przejazdach w Starym Cykarzewie na linii kolejowej Częstochowa (Wyczerpy) – Chorzew Siemkowice, w Glinicy na linii Lubliniec – Kluczbork, w Lublińcu, w Katowicach na linii Katowice Ligota – Tychy oraz w Pierśćcu przy ul. Skoczowskiej. Do końca roku urządzenia zostaną wymienione także w Chybiu (ul. Bielska) i Skoczowie (ul. Ks. Mocko).

Na blisko 50 przejazdach kierowcy sprawniej mogą przejechać przez tory dzięki wymianie nawierzchni dróg. Tak jest m.in. w: Bierawie (na linii Kędzierzyn Koźle – Chałupki), Radzionkowie (na linii 145 Chorzów Stary – Radzionków) i Cieszynie (ul. Brodzińskiego). W Lisowie na linii Kielce – Fosowskie dla pieszych i rowerzystów wydzielono ścieżki, a kierowcy korzystają z nowej jezdni.

Ogólnopolski projekt zwiększa poziom bezpieczeństwa na przejazdach

Z programu przejazdowego w woj. śląskim w tym roku zmodernizowano 3 skrzyżowania – jedno w Cieszynie oraz dwa w Lublińcu. Zamontowane są dodatkowe zabezpieczenia i oświetlenie, wprowadzony na przejazdach monitoring pozwala śledzić sytuację w ruchu kolejowym i drogowym. Ogólnopolski program przejazdowy „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap I – część przejazdowa” obejmuje ponad 180 przejazdów w całej Polsce, w tym 9 w woj. śląskim. Projekt za ok. 250 mln zł, ma prawie 194 mln zł dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Głowacka
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 697 044 571