Powrót

Przebudowa dwóch opolskich przystanków na półmetku

Przystanek Zawadzkie. Robotnicy pracują na peronie wyspowym. Fot1. Fot. M. Pabiańska

Dla mieszkańców województwa opolskiego na linii z Opola przez Ozimek i Fosowskie do Zawadzkiego (lk 144) szykujemy dwa wygodniejsze przystanki w Kolonowskim i Zawadzkim. Trasę obsługuje kilkanaście pociągów w ciągu doby. Prace w obu miejscowościach są na półmetku.

Zamontujemy nowe wiaty, które osłonią przed deszczem. Będą ławki i gabloty z rozkładami jazdy. Oświetlenie zapewni dobre warunki podroży po zmroku. Osoby niedowidzące, dzięki specjalnym ścieżkom naprowadzającym, zyskają większe bezpieczeństwo i lepszą orientację na przystankach. Przebudowa i modernizacja przystanków prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględnia również integrację podroży pociągiem i rowerem. Obok peronów przewidziane są nowe stojaki rowerowe.

W Zawadzkiem perony będą wyższe – dostosowywane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Na budowie pracownicy wykorzystują maszyny. Kończą układać płyty peronowe. Podróżni w sierpniu wsiądą już do pociągu z nowej krawędzi peronu od toru nr 2. W przyszłym tygodniu roboty rozpoczną się na drugim peronie obok dworca. Między peronami będzie przejście w poziomie torów.

W Kolonowskim już gotowa jest dla podróżnych połowa peronu. Mieszkańcy dojeżdżający do pracy w Opolu w najbliższych tygodniach będą korzystać ze zmodernizowanej części obiektu. Wykonawca przeniesie plac budowy na drugą stronę przystanku. Poza pracami przy peronie, wykonane będzie odwodnienie. Przewidziano prace energetyczne. Roboty przy sieci trakcyjnej odbywają się nocą, aby nie ingerować w kursowanie pociągów. Również dzienne prace przy peronach nie powodują zmian w rozkładzie jazdy pociągów.

Prace na obu przystankach zakończą się w listopadzie br.

Program Przystankowy dla lepszej komunikacji kolejowej

W województwie opolskim poza realizowanymi w zakresie Programu Przystankowego pracami w Kolonowskim i Zawadzkim, zmodernizowaliśmy perony w Ozimku.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwiają podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

W skali całego kraju, w ramach Programu przystankowego, przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych za ponad 1 mld zł.

Kontakt dla mediów:
Marta Pabiańska
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 600 084 106