Powrót

Podróżni wsiądą wygodniej do pociągów z nowego peronu w Stargardzie

Wiadukt na ul. Wyszyńskiego oraz nowy peron nr 3 na stacji w Stargardzie_fot. Łukasz Bryłowski

Wykonawcy prac na parzystej stronie stacji w Stargardzie zakończyli roboty związane z przebudową torów, sieci trakcyjnej, urządzeń starowania ruchem kolejowym oraz peronu nr 3, co zwiększy bezpieczeństwo ruchu pociągów. Nowy peron będzie wyższy i szerszy, dzięki czemu pasażerom będzie się wygodniej wsiadało i wysiadało z pociągów. Komfort oczekiwania na pociąg poprawi nowa wiata i ławki. Jaśniejsze LED-owe oświetlenie zapewni bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację podróżnym ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem, wyświetlacze, gabloty z rozkładami jazdy oraz nowy system nagłośnienia z komunikatami głosowymi. W podobnym standardzie zostaną zmodernizowane perony numer 1 oraz 2, a po zakończeniu wszystkich prac lepszą komunikację na stacji zapewni nowe przejście pod torami, które będzie prowadziło od budynku dworca na perony oraz drugą stronę miasta, do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Będzie ono wyposażone w windy, dzięki czemu stacja w Stargardzie będzie dostępniejsza dla wszystkich pasażerów, również tych o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Zmiany w organizacji ruchu na stacji w Stargardzie

Oddanie do użytku nowego peronu wiąże się z wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu na stacji. Od 29 października zostanie uruchomione dojście w poziomie szyn do peronu nr 1 i 3. Będzie ono prowadziło z jednej strony stacji od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, z drugiej strony od terenu w okolicach budynków Sekcji Eksploatacji PLK SA oraz Lokalnego Centrum Sterowania. Zamknięty zostanie peron nr 2 i dojście do niego (zarówno pod torami, jak i w poziomie szyn – od strony parkingu P&R przy ul. Barnima).

Przez 2 tygodnie, w dniach od 29 października do 11 listopada, przy peronie nr 3 będą zatrzymywały się pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 351 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Krzyż/Poznań). Pociągi jadące na i z linii kolejowej nr 202 (dla pociągów regionalnych jest to kierunek Koszalin/Słupsk, Szczecinek, Piła), będą zatrzymywały się przy peronie nr 1.

Od niedzieli 12 listopada wszystkie pociągi pasażerskie będą zatrzymywały się przy peronie nr 3. Wyłączony z eksploatacji dla pasażerów zostanie peron nr 1.

Przebudowa wiaduktów w Stargardzie

W Stargardzie prowadzona jest przebudowa czterech wiaduktów kolejowych, na ulicach: Bogusława IV, Wyszyńskiego, Pierwszej Brygady/Konopnickiej oraz Składowej. Efektem prac będzie płynny i bezpieczny ruch kolejowy, kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżki. Konstrukcja obiektu przy ulicy Składowej będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum miasta. Prace prowadzone są w sposób umożliwiający prowadzenie ruchu kolejowego.

Do końca października wykonawca planuje odtworzenie nawierzchni drogowej pod wiaduktem na ul. Składowej, co pozwoli na przywrócenie ruchu pod obiektem od 1 listopada. Rozpoczęcie prac na wiadukcie na ul. Wyszyńskiego wykonawca planuje od 15 listopada. Zakres prac będzie wiązał się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, którą wykonawca uzgodnił z zarządcą drogi. W dalszej kolejności przeprowadzone zostaną prace na drugich połówkach wiaduktów przy ul. Pierwszej Brygady/Konopnickiej oraz Bogusława IV.

Bezpieczniej pociągiem między Poznaniem a Szczecinem

Na stacji Stargard powstało Lokalne Centrum Sterowania Ruchem Kolejowym, w którym od 29 października system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu będzie sterował ruchem kolejowym na odcinku między Kolinem a Stargardem. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu pociągów. Po zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań – Szczecin, z LCS w Stargardzie będzie prowadzony ruch pociągów między Krzyżem a Szczecinem Dąbiem.

Inwestycja „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie” warta ponad 4 miliardy złotych jest współfinansowana z instrumentu Unii Europejskiej „CEF” („Łącząc Europę”). Większość zasadniczych prac na całej trasie planowana jest do końca 2023 roku. Zakończenie prac na stacji w Stargardzie planowane jest do końca 2024 roku. Więcej informacji o inwestycji dostępnych jest na stronie internetowej projektu.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Kontakt dla mediów:
Bartosz Pietrzykowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 515736460