Powrót

Podróżni korzystają z przystanku Kraków Bronowice

- Przystanek Kraków Bronowice to kolejna inwestycja rozpoczęta i zakończona przez nasz rząd. Jest elementem kolei aglomeracyjnej w Krakowie. Jesteśmy przekonani, że z tej nowoczesnej stacji będą korzystać tysiące osób. To kolejny krok do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Od 14 czerwca z przystanku Kraków Bronowice pociągiem jedziemy w kierunku Katowic, Rzeszowa, Krzeszowic, Oświęcimia, Trzebini, Wieliczki, Wodzisławia Śląskiego, oraz Krakowa Głównego i Kraków Airport. Na przystanku będzie się zatrzymywało nawet ponad 130 składów. Kolej tworzy bezkonkurencyjną ofertę komunikacyjną dla mieszkańców. Dojazd do centrum Krakowa zajmuje ok. 7-8 minut, a na lotnisko 10 minut.

- Z efektów Krajowego Programu Kolejowego korzystają już mieszkańcy Krakowa, Rzeszowa, Wrocławia, Lublina i Lubina oraz mniejszych miejscowości w całej Polsce. Kolej staje się coraz bardziej dostępnym i atrakcyjnym środkiem komunikacji. Kraków Bronowice to kolejny nowy przystanek w aglomeracji, który zwiększa dostępność podróżnych do kolei - powiedział Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy przystanek Kraków Bronowice znajduje się przy ul. Armii Krajowej, w rejonie gdzie krzyżują się linie kolejowe w kierunku Kraków Airport i Katowic. Na zlecenie PLK wybudowane zostały cztery perony. Platformy zlokalizowane na dwóch różnych wysokościach połączone są przejściem podziemnym, w którym przewidziano lokale usługowe. Dogodny dostęp do pociągów zapewniają schody ruchome i windy. Dzięki ścieżkom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze przystanek jest dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Na perony można dostać się trzema wejściami – od strony ul. Armii Krajowej, Radzikowskiego i Bronowickiej.

- Nowy przystanek Kraków Bronowice, który jest w pełni dostosowany do potrzeb pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się, jest kolejną inwestycją powstałą dzięki wsparciu UE na rzecz nowoczesnego i zielonego transportu publicznego w Krakowie. Jednak sam przystanek jest tylko częścią większego projektu. Instrument „Łącząc Europę” współfinansuje ważną modernizację całego odcinka Kraków - Katowice w sieci bazowej TEN-T, a także modernizację obwodnicy Krakowa wraz z budową nowego mostu przez Wisłę – powiedział Morten Jensen, Head Of Unit at INEA - Innovation and Networks Executive Agency.

Kończy się modernizacja krakowskiego odcinka linii E30 w kierunku Katowic. Przystanek Kraków Mydlniki Wapiennik i stacja Kraków Mydlniki zostały przebudowane i już w pełni służą podróżnym. Krakowscy kierowcy korzystają z przejazdów pod zmodernizowanymi wiaduktami kolejowymi nad ul. Zielony Most, Godlewskiego i mjr Łupaszki. Przy ul. Rydla poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym dzięki wybudowaniu bezkolizyjnego przejazdu dla samochodów pod torami. W ramach inwestycji PLK wymieniły tory, rozjazdy, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
15 czerwca odbyła się oficjalna prezentacja przystanku Kraków Bronowice z udziałem dziennikarzy, przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb” o wartości ponad 250 mln zł jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Kontakt dla mediów:
Piotr Hamarnik
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 605 352 883