Powrót

PLK wspierają ćwiczenia w Szkole Państwowej Straży Pożarnej

Ćwiczenia Straży Pożarnej na poligonie szkoleniowym. fot. Jędrzej Brożyniak

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie kilkaset podkładów i elementy toru. Strażacy zbudują z nich tzw. trenażer – stanowiska do ćwiczenia akcji ratowniczych prowadzonych podczas wypadków na torach.

Przekazanie elementów toru na rozszerzenie formy ćwiczeń prowadzonych w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, to wsparcie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. doskonalenia służb ratujących życie w akcjach na terenie kolejowym. Wyeksploatowany sprzęt, który dzięki współpracy PLK trafia do samorządów, szkół i jednostek kulturalno-oświatowych służy dydaktyce, zwiększa atrakcyjność ekspozycji i rozwija zainteresowania – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. współpracują z Państwową Strażą Pożarną i doskonale znają zaangażowanie strażaków w ratowanie zdrowia i życia ludzi. Cieszymy się, że przekazane materiały, mogą dodatkowo zwiększyć sprawność akcji na obszarze kolejowym – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa miejsca ćwiczeń już się rozpoczęła i planowana jest do listopada. Przewidziano, że docelowo tory będą także wyposażone w sieć trakcyjną oraz pojazdy kolejowe. Wagony pasażerskie posłużą do ćwiczeń akcji uzyskiwania dostępu do poszkodowanych. Do szkolenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego będzie używany wagon cysterna. Stanowisko do ćwiczeń akcji kolejowych zostanie udostępnione w kwietniu 2022 r.

PLK współpracowały już z Centralną Szkołą PSP w Częstochowie. W 2015 r. Szkoła otrzymała szyny oraz akcesoria torowe do budowy stanowiska do ćwiczeń działań, związanych z kolizjami na torach taboru i pojazdów ciężarowych.

Dzięki współpracy kolejarzy i strażaków niewykorzystywane elementy torów znajdą zastosowanie na szkoleniach. Nowe stanowisko ćwiczeń przygotuje ratowników i strażaków Państwowej Straży Pożarnej do skutecznych akcji. Z wykorzystaniem kolejowego taboru, elementów infrastruktury oraz sprzętu ratowniczego będziemy szkolić uczestników zajęć do działań ratowniczych np. ewakuacji osób podczas katastrof kolejowych, uszczelnienia rozszczelnionych cystern – powiedział bryg. mgr Piotr Placek, Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

PLK dla szkół i pasjonatów historii kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują niewykorzystywane już w bieżącej pracy elementy infrastruktury lub sprzęt do szkół, muzeów, stowarzyszeń i organizacji, które dalej mogą go wykorzystywać zgodnie z działalnością statutową.

Tylko w 2021 r. PLK przekazały 8 darowizn o łącznej wartości 170 tys. zł. To elementy torów dla gminy Czernice Borowe, Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Podgórzanin”, Grodziskiej Kolei Dojazdowej, Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Warszawie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu. Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej w Jarocinie otrzymało wagon typu szatnia 3F/201C oraz przyczepę wózka motorowego PWM-5. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu pozyskał wagon techniczno-gospodarczy typu szatnia 101A.

W 2020 r. PLK przekazały 24 darowizny na kwotę ponad 860 tys. zł. Wśród obdarowanych były 4 placówki oświatowe – Politechnika Wrocławska (urządzenia sterowania ruchem kolejowym), Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (urządzenia sterowania ruchem kolejowym), Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej (materiały i urządzenia infrastruktury kolejowej), Zespół Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie (odśnieżarka torów OM-3A). Pozostałe darowizny otrzymały m.in.: Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni (elementy toru), Instytut Historii i Transportu Techniki w Warszawie (semafory kształtowe), Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze (urządzenia sterowania ruchem kolejowym), Choszczeńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei SEMAFOR (pług odśnieżny), Gmina Lubaczów (dwie konstrukcje mostów stalowych z linii kolejowej nr 101 Munina-Hrebenna) oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej (pług odśnieżny typu 411S).

Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239