Powrót

Nowe przystanki w Nowej Hucie usprawnią podróże w aglomeracji

Pociąg aglomeracyjny przejeżdża przez przystanek Kraków Piastów, fot. Piotr Hamarnik

Dokładnie w 7 minut najszybszy pociąg dojedzie z przystanku Kraków Piastów do Krakowa Głównego. Wybudowaliśmy go w sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu gdzie linia kolejowa nr 8 (Kraków Główny – Warszawa Zachodnia) łączy się z linią kolejową nr 95 (Kraków Mydlniki – Podłęże). Podróżni skorzystają z trzech peronów, a dostęp do nich możliwy jest ze znajdującego się nad torami wiaduktu drogowego, przy którym powstały klatki schodowe i windy. Na platformach zainstalowaliśmy wiaty, ławki i tablice informacyjne. Jest jasne oświetlenie i system nagłośnienia. Bieżącą informację o odjazdach pociągów zapewnią infokioski. Z przystanku Kraków Piastów będzie można dojechać również do Podłęża, Miechowa, Słomnik i Kielc.

Drugi przystanek, Kraków Kościelniki, powstał w sąsiedztwie ul. Pysocice, we wschodniej części miasta, przy linii kolejowej 95. Pomiędzy dwoma peronami, umiejscowionymi na nasypie kolejowym, wybudowaliśmy przejście podziemne wyposażone w windę. Obok przystanku, we współpracy z Gminą Miejską Kraków, realizowany jest parking „Park and Ride”. Dzięki miejscom postojowym dla samochodów i rowerów oraz nowej zatoce autobusowej Kościelniki zyskają wygodny węzeł przesiadkowy, z którego pociągiem do centrum Krakowa będzie można się dostać w ok. 25 minut. Żaden inny środek transportu nie pokona tej trasy szybciej.

Pięć minut dłużej zajmie podróż do Krakowa Głównego z trzeciego przystanku, zlokalizowanego w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej, również przy linii kolejowej 95. Kraków Przylasek szczególną rolę będzie pełnić w sezonie letnim, gdy czynne jest położone tuż obok kąpielisko. Do dyspozycji okolicznych mieszkańców i plażowiczów będą dwa perony, zaprojektowane z myślą o obsłudze osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Bezpieczne dojście zapewnią nowe chodniki wyposażone w ścieżki naprowadzające i nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze.

Budowa nowych przystanków kolejowych w Krakowie to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. W skali całego kraju w ramach Programu Przystankowego przewidziano budowę lub modernizację 214 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to 88 mln zł. W regionie podróżni już korzystają z nowoczesnych przystanków wybudowanych w ramach ww. programu m.in. w Zatorze, Nowym Sączu, Wolbromiu i Dąbrówce. W pierwszym kwartale 2025 roku oddamy do użytku również przystanek w Pisarach, na trasie Kraków – Katowice.

Kontakt dla mediów:
Piotr Hamarnik
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 605 352 883