Powrót

Mazowsze – wygodniej z nowych peronów na przystanku Mordy Miasto

Przystanek Mordy Miasto - wysiada pasażer fot Jan Wiewiórka PKP Polskie Linie Kolejowe SA

Przystanek Mordy Miasto na linii kolejowej Siedlce – Siemianówka zyskał nowy standard i zapewnia lepszy dostęp do kolei. Wygodniej podróżuje się w kierunku Siedlec, Warszawy i Białegostoku. Podróżni wsiadają do pociągów z dwóch nowych peronów o długości 250 m. Platformy zbudowano obok starego przystanku, bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki temu chodniki i pochylnie umożliwiają dojście od strony ul. Cmentarnej oraz ul. 8 Dywizji Wojska Polskiego.

Na Mazowszu kontynuujemy inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Pasażerowie wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej również na przystanku Mordy Miasto. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, również dla mieszkańców mniejszych miejscowości – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Większa wysokość peronów oraz antypoślizgowa nawierzchnia i ścieżki naprowadzające zapewniają komfort i bezpieczeństwo, w tym także osobom o ograniczonych możliwościach poruszania. Zainstalowano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewnia lepszą orientację po zmroku. Są też stojaki rowerowe, dzięki czemu można połączyć podróż dwoma najbardziej ekologicznymi środkami transportu – rowerem i pociągiem.

Coraz więcej nowych peronów zmodernizowanych w ramach Programu Przystankowego jest udostępnianych mieszkańcom. Zyskują dostępniejszą kolej i lepsze możliwości podróży ekologicznym środkiem transportu. Nowy przystanek Mordy Miasto to realna korzyść dla podróżujących koleją codziennie i okazjonalnie na trasie do Siedlec i Warszawy, a także w kierunku Białegostoku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Roboty na przystanku Mordy Miasto rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Pierwszy z peronów udostępniono podróżnym z końcem maja. Najważniejsze prace na przystanku zostały zakończone, w kolejnych dniach wykonawca przystąpi do rozbiórki starego peronu i ukończy budowę ostatniej pochylni. Budżet inwestycji to 3,8 mln zł.

Program Przystankowy w woj. mazowieckim

W ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na terenie województwa mazowieckiego planowana jest realizacja 16 przystanków na łączną kwotę ponad 93 mln zł. Są to: Józefin, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Chronów, Bąkowiec, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy, Ruda Wielka, Mława Miasto, Błonie Rokitno, Groszowice, Dąbrówka Zabłotnia, Niemojki. Od stycznia 2023 r. pociągi zatrzymują się na nowych przystankach w Dąbrówce Zabłotnej i Groszowicach. W kwietniu br. udostępniono dla podróżnych jedną krawędź peronu w Bąkowcu, a w czerwcu br. w Chronowie – w tych dwóch lokalizacjach prace są kontynuowane. W 2021 r. przebudowano przystanek w Niemojkach.

Program przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Kontakt dla mediów:
Tomasz Łotowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 798 876 051