Kolej bliżej pasażera - nowe przystanki i nowe nazwy na sieci kolejowej
Nowe stacje i przystanki to odpowiedź PLK na oczekiwania mieszańców i turystów, chcących szybciej i wygodniej korzystać z kolei. To także zmiany obecnych nazw przystanków i stacji. Nowe obiekty są dostępne dla wszystkich pasażerów i dobrze oznakowane. Wraz z prowadzonymi przez PLK największymi od lat inwestycjami kolejowymi, z roku na rok nowych przystanków będzie przybywać.
Bliżej do kolei z domu, szkoły, pracy
W 2017 na sieć kolejowej przybyły nowe przystanki – Gorzów Wielkopolski Wschodni iKraków Podgórze. To efekt zwiększonego zainteresowania koleją w miastach. W tym roku lepszy dostęp do kolei zapewniły przystanki na Podkarpaciu: Ostrów koło Radymna i Markuszowa, a także Huta Komorowska i Majdan Królewski Podlasek - których budowę sfinansowała gmina. Ułatwiają one dostęp do kolei, uwzględniając potrzeby mieszkańców i osób dojeżdżających do miast. Do końca roku PLK planują udostępnić budowane przystanki Subkowy Centrum na Pomorzu i Warszawa Koło.
Nowe przystanki – zwiększenie możliwości kolei m.in. w aglomeracjach, to jeden z celów Krajowego Programu Kolejowego. W przyszłym roku zarządca infrastruktury planuje oddać do użytku ponad 20 nowych przystanków, które zapewnią m.in. lepsze podróże w aglomeracji warszawskiej, wrocławskiej, jeleniogórskiej czy krakowskiej.
Stare przystanki pod nową nazwą
Nowe nazwy istniejących stacji czy obiektów to proces związany z rozwojem miast czy powstaniem nowych centrów przesiadkowych. Takim przykładem jest zmiana nazwy przystanków, np. Warszawa Wola to wcześniej Warszawa Kasprzaka. Natomiast Warszawa Młynów, wcześniej Warszawa Koło, zapewni dobre przesiadki z kolei do innych środków komunikacji miejskiej, w tym metra na nowobudowanej stacji o tej samej nazwie.
Często nowa nazwa ułatwia podróże, gdyż jest lepiej związana z obszarem, na którym się znajduje. Przystanek Kielce Ślichowice - dawniej: Kielce Czarnów to sąsiad rozrastającego się osiedla Ślichowice, z coraz większą liczbą mieszkańców - potencjalnych pasażerów. Kielce Ślichowice znajduje się w pobliżu rezerwatu geologicznego Ślichowice, co dodatkowo ułatwia lokalizację miejsca.
W 2017 r. nowe nazwy zyskały stacje i przystanki w m.in.: Suchej Beskidzkiej Zamku (dawniej: Sucha Beskidzka Rynek), Kielcach - Kielce Słowik (wcześniej Słowik Przystanek). W tym roku w Opolu podróże ułatwiają „nowe” przystanki –Opole Borki (dawniej: Borki Opolskie), Opole Czarnowąsy (dawniej: Czarnowąsy) i Opole Chmielowice (dawniej: Chmielowice). Podobna sytuacja jest m.in. w Zielonej Górze, gdzie do końca 2018 roku podróżni będą korzystać ze stacji Zielona Góra Główna (dawniej: Zielona Góra), Zielona Góra Przylep (dawniej: Przylep) i Zielona Góra Stary Kisielin (dawniej: Stary Kisielin). W 2018 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w uzgodnieniu z gospodarzami miejscowości wprowadzą nazwy nowych stacji i przestanków w 13 miejscach. Trend do korzystania z kolei pozwala sądzić, że na mapie kolejowej Polski będą jeszcze kolejne miejsca z których pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: 22 473 30 02