Warszawa-Lublin – postępy w modernizacji linii nr 7
Skrócenie czasu podróży zwiększy atrakcyjność obu regionów. Szybkie połączenie Lublina z Warszawą zwiększa szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów i przyśpieszenie rozwoju lokalnej gospodarki. Modernizowane tory to zwiększenie prędkości dla pociągów z kontenerami, węglem lub kruszywem. Nowe i przebudowane mosty oraz wiadukty zapewnią płynniejszą drogę przewozu bez zbędnych zwolnień i postojów. Lepiej wyposażone stacje z dodatkowymi torami zagwarantują sprawną obsługę składów towarowych i punktualny przejazd pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.
Od 15 grudnia podróżni korzystają z pociągów na trasie między stolicami woj. mazowieckiego i lubelskiego na odcinku Pilawa-Lublin. Do dyspozycji są nowe, wygodne stacje i przystanki, m. in. Pilawa, Garwolin, Sobolew, Życzyn, Dęblin, Puławy Miasto, Nałęczów. Docelowo powstanie m. in. 77 nowych peronów na 17 zmodernizowanych stacjach i przystankach oraz 11 nowych podziemnych przejść dla pieszych, które poprawią komfort obsługi. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przebudujemy 42 przejazdy kolejowo-drogowe.
Projekt „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa-Dorohusk na odcinku Warszawa-Otwock-Dęblin-Lublin, etap I” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2022 r.