Z Rokitna pod Warszawą będzie połączenie kolejowe
Po wybudowaniu przystanku, podróż koleją z Rokitna w kierunku Warszawy, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Otwocka, Łowicza, czy Sochaczewa umożliwi ok. 80 pociągów w ciągu doby.
– Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zwiększa dostęp do kolei. Również na Mazowszu, nowy przystanek w Rokitnie ułatwi komunikację. Dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości dojazd koleją do szkół i pracy będzie możliwy już za kilkanaście miesięcy – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
– W całej Polsce, dzięki realizacji Rządowego Programu budowy przystanków kolejowych, mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki, tak jak w Rokitnie. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 14 mln zł netto z wykonawcą robót – Domost Sp. z o.o. W Rokitnie, w okolicy przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Nowakowskiego w ciągu drogi wojewódzkiej 720, powstaną dwa nowe jednokrawędziowe perony o długości 200 metrów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe.
Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót zaplanowano jeszcze w tym roku, a zakończenie w 2023 r.
Program Przystankowy w woj. mazowieckim
W województwie mazowieckim projekt przystankowy obejmuje na liście podstawowej 15 lokalizacji. Poza Rokitnem są to: Groszowice i Dąbrówka Zabłotnia, Józefin, Bąkowiec, Chronów, Mława Miasto, Mińsk Mazowiecki, Kosów, Mrozy, Wołomin, Mordy Miasto, Koziebrody, Radom Południowy. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Stara Iwiczna, Nowa Iwiczna, Warszawa Fort Wola, Łochów, Ruda Wielka. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.
Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej
Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.